eur:
414.44
usd:
401.71
bux:
81066.68
2025. január 9. csütörtök Marcell
Berlin, 2018. júluius 4.Angela Merkel német kancellár felszólal a 2018-as szövetségi költségvetésnek a kancellári hivatal fejezetéről szóló vitájában a német parlamenti alsóház, a Bundestag ülésén Berlinben 2018. július 4-én. (MTI/EPA/Clemens Bilan)
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Nehéz tárgyalások várnak Angela Merkelre

A berlini kormány két kereszténypártjának július elején létrejött kompromisszuma szerint a belügyminiszter kilátásba helyezte a határellenőrzés visszaállítását, ha nem születik megállapodás Olasz-, Spanyol- és Görögországgal az ott már menedéket kért migránsok Németországból történő visszavételéről.

Elsőként a spanyol kormány egyezett bele a menedékkérők visszaküldésébe, de a téma napirendre kerül a kancellár és a spanyol miniszterelnök hétvégére tervezett tanácskozásán, amelyre Andalúziában, a spanyol kormányfő nyári rezidenciáján kerül sor.

A madridi kormánnyal aláírt megállapodás értelmében szombattól Spanyolországba visszaszállíthatók lesznek azok a német határon feltartóztatott migránsok, akiket a spanyol hatóságok már regisztráltak. A madridi kormány a megegyezést nem kötötte semmilyen előfeltételhez, amiből tudósítók arra következtetnek, hogy a Rómával és Athénnal kezdett tárgyalásokon az ellenszolgáltatás kérdése is felmerült.

Mivel egyelőre csak az osztrák-német határon van szúrópróbaszerű forgalomellenőrzés,

nem kizárható, hogy Spanyolország felől Franciaországon át nem egy menekült majd akadálytalanul léphet be Németországba.

Ha jelentkeznek a hatóságoknál, úgynevezett tranzitközpontokban 48 órán belül kiderítik, hogy regisztráltatták-e magukat az Európai Unió valamelyik más tagállamában. Ha igen, akkor visszaküldenék őket az adott országba. Ehhez azonban olyan, kétoldalú megállapodásra van szükség, mint amilyent most a spanyol kormánnyal írtak alá.

Noha hivatalos megegyezést még nem kötöttek Ausztriával, Bécs és Berlin között egyetértés van abban, hogy a osztrák területen regisztráltakat visszafordíthatják a közös határról. A berlini koalíció két kereszténypártja között július elején született kompromisszum értelmében Angela Merkel kancellár ígéretet tett, hogy valamennyi uniós tagállammal tárgyalásokat kezd hasonló, kétoldalú megállapodás előkészítéséről. Jól értesült források szerint a Görögországgal kezdett megbeszélések jó úton haladnak, míg Rómával még komoly nézetkülönbségek mutatkoznak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyarics Tamás: készpénznek vehető a konzervatív fordulat Kanadában

Magyarics Tamás: készpénznek vehető a konzervatív fordulat Kanadában

A liberális Justin Trudeau lemondása után akár előre hozott választások is jöhetnek Kanadában, és a jelenlegi állás szerint még az idén biztosan a konzervatívok vehetik át a kormányzást – erről beszélt Magyarics Tamás az InfoRádióban. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora, külpolitikai szakértő szerint ugyanakkor az ország nem lesz az USA 51. tagállama.

Kezd meghajolni a brit kormány Elon Muskék haragja előtt

Pár héttel Donald Trump beiktatása – és saját kormányzati szerepének kezdete előtt – a milliárdos Elon Musk a brit belügyekkel van elfoglalva. Egy nemierőszak-ügy állítólagos eltussolása miatt börtönbe küldené az illetékes minisztert.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.09. csütörtök, 18:00
Hámori Máté
Liszt Ferenc-díjas karmester, a Danubia Zenekar művészeti vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×