eur:
408.06
usd:
374.99
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Prága, 2018. június 6.Andrej Babis cseh miniszterelnök, a tavaly októberi választáson győztes ANO mozgalom elnöke (b) és Milos Zeman államfő sajtótájékoztatót tart a prágai várban 2018. június 6-án, miután Babis másodszor is kormányalakítási megbízatást kapott. Babis első, kisebbségi kormánya januárban megbukott, mert nem kapta meg a parlament bizalmát. A miniszterelnök és kormánya azóta ügyvezetőként irányította az ország ügyeit. (MTI/EPA/Martin Divisek)
Nyitókép: MARTIN DIVISEK

Koalíciós feszültséget okozhat az új cseh kormányban a külügyi poszt

Szerdától új kormánya lehet Csehországnak, de könnyen előfordulhat, hogy Miloš Zeman köztársasági elnök elutasítja Miroslav Poche kinevezését a külügyi tárca élére.

Andrej Babiš januárban már próbálkozott kormányalakítással, ám minden kísérlete ellenére megbukott. Másodszor is megkapta viszont a lehetőséget az államfőtől.

Áprilisban még Andrej Babis ügyvezető cseh miniszterelnök és kormánya lemondását követelték a tüntetők Prága központjában. Babist azzal gyanúsítja a rendőrség, hogy a korábbi években jogtalanul jutott európai uniós forrásokhoz, ezért büntetőeljárást indítottak ellene. Prágában és más cseh nagyvárosokban ezrek követelték Babis és kormánya távozását. (MTI/EPA/Martin Divisek)
Áprilisban még Andrej Babis ügyvezető cseh miniszterelnök és kormánya lemondását követelték a tüntetők Prága központjában. Babist azzal gyanúsítja a rendőrség, hogy a korábbi években jogtalanul jutott európai uniós forrásokhoz, ezért büntetőeljárást indítottak ellene.
(MTI/EPA/Martin Divisek)

Az új kormány az ANO és a ČSSD koalíciójával állna fel, az új kabinet pedig a Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja külső támogatásával szerezne bizalmat a parlamenti alsóházban. Erre azért van szükség, mert az ANO-nak és a ČSSD-nek a 200 tagú képviselőházban közösen mindössze 93 képviselője van, az új kormánykoalíció csak egy harmadik erő segítségével kaphatja meg a bizalmat a parlamentben.

A kommunisták már bejelentették, hogy valamilyen módon kívülről támogatni fogják vagy megtűrik a koalíciót.

Feszültség lehet azonban a külügyminiszter személyéből. Prágában azzal számolnak, hogy az elnök elutasítja Miroslav Poche kinevezését, és a külügyi tárcát ideiglenesen Jan Hamáček, az Andrej Babišsal koalícióra lépő ČSSD elnöke fogja vezetni, aki egyébként belügyminiszter lesz.

Hamáček viszont nyíltan úgy fogalmazott, hogy

amennyiben Babiš mégsem jelölné Pochet külügyminiszternek, azzal megszegné a koalíciós szerződést, és így nem sok értelmét látja az együttműködésnek.

Miloš Zemannak az ellen már nem lenne kifogása, ha Miroslav Poche a külügyminiszter helyettese lenne.

Zeman elnök korábban azt mondta, azért ellenzi a szociáldemokrata Poche kinevezését, mert szerinte a politikus támogatta a bevándorlást. A prágai sajtó szerint azonban Milos Zeman döntésének ennél prózaibb oka van: valójában azért nem akarja Pochét, mert a politikus a legutóbbi államfőválasztáson nem őt, hanem ellenfelét támogatta.

Az elnöki hivatal tájékoztatása szerint Miloš Zeman szerdán nevezi ki az új cseh kabinetet, Radek Vondráček, a cseh képviselőház elnöke azonban korainak tartja az időpontot. Szerinte szerencsésebb volna, ha július elején állna fel az új kabinet. A 15 tagúra tervezett kormányban a szociáldemokratáknak öt minisztere lesz.

Andrej Babiš kormányfő már korábban jelezte: miniszterjelöltjeinek névsorát hivatalosan hétfőn küldi el a köztársasági elnöknek. „A névsorban ott szerepel Miroslav Poche neve is” – erősítette meg Babiš.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×