eur:
394.8
usd:
365.37
bux:
71738.76
2024. július 3. szerda Kornél, Soma
Bécs, 2018. június 5.Vlagyimir Putyin orosz elnököt (b) fogadja Sebastian Kurz osztrák kancellár Bécsben 2018. június 5-én. (MTI/AP/Ronald Zak)
Nyitókép: Ronald Zak

Eredményes Putyin-vizit: a baráti Ausztria még több gázt vesz

Oroszország 2040-ig meghosszabbította az Ausztriával kötött gázszállítási szerződést. Ez volt az egyik konkrét hozadéka az orosz elnök látogatásának. A másik pedig maga a tény, hogy Vlagyimir Putyin újabban ritka módon, nyugati fővárosban járt.

2040-ig érvényes, újabb gázszállítási szerződést kötött egymással az orosz Gazprom állami energiacég és az osztrák OMV. Az alku a korábbi, 2028-ban lejáró szerződést hosszabbítja meg.

A megállapodást Vlagyimir Putyin orosz elnök bécsi látogatásán kötötték meg – Putyin tavaly nyár óta nem járt nyugati országban.

Miközben az Oroszországgal feszült viszonyban lévő, keleti EU-tagállamok a gázszállítási források diverzifikálását akarják, addig Ausztria tavaly 50 százalékkal növelte az orosz gáz behozatalát.

Az idén további 70 százalékkal növekedett az orosz gáz importja a tavalyi első félévhez képest

– emlékeztet az orosz fővárosban kiadott Moscow Times című, angol nyelvű lap.

Az alku azért is érdekes, mert a stockholmi döntőbíróság nemrég több milliárd dollár kártérítést ítélt meg Ukrajnának a Gazpromtól, az elmaradt tranzitgáz szállítások miatt. Az ítélet nyomán Hollandiában lefoglalták a Gazprom vagyonát.

Mindeközben az oroszok Ukrajna és a balti államok elkerülésével, a Balti-tengeren épülő Északi Áramlat 2 vezetéken át, közvetlenül látják majd el Németországot és az OMV-vel való együttműködés nyomán Ausztriát is –

a vezeték építését Lengyelország és az Egyesült Államok és egyes európai vezetők hevesen ellenezték.

Putyin útja nemcsak a gázalku miatt vezetett Ausztriába. Nem NATO-tag szomszédunk ellenállt a brit és amerikai nyomásnak, hogy a Szkripalj-mérgezés nyomán orosz diplomákat utasítson ki.

Bár a kormánykoalícióban helyet foglaló osztrák Szabadságpárt már szorgalmazta az Oroszország elleni EU-szankciók feloldását, a Sebastian Kurz-vezette Néppárt, amely az osztrák EU-politikát irányítja, nem volt hajlandó szembe menni a brüsszeli irányvonallal.

Kurz kancellár azonban azt mondta: az EU soros elnökeként a szankciók fokozatos feloldását próbája majd elérni.

Emellett az osztrákok közölték, hogy hidat szeretnének képezni Kelet és Nyugat között és kifejezetten ünnepélyes külsőségek közt látták vendégül a Kreml urát. Katonai pompával fogadták az egykori császári palotában, Putyin egy szovjet katonai temetőben is koszorúzhatott, meglátogatott egy üzleti fórumot és egy kiállítást is.

Bár a látogatás előtt Putyin ritka és számára kényelmetlen interjút adott az osztrák tévé keményen kérdező riporterének, kommentátorok szerint elégedett lehet a egynapos vizittel.

„Otthon a közvélemény a Nyugattal való enyhülés jeleit szeretné látni. Most, hogy az osztrákok megtörték a jeget, más EU országoknak könnyebb lesz követni őket”

– jegyezte meg a Politico hírportál.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Nem hagyja annyiban az Árpád hídi ámokfutó őrizetének enyhítését az ügyészség

Nem hagyja annyiban az Árpád hídi ámokfutó őrizetének enyhítését az ügyészség

A Fővárosi Főügyészség fellebbezést nyújtott be az ellen a bírósági döntés ellen, amely szerint az egy éve halálos balesetet okozó Árpád hídi autós Budapest közigazgatási határain belül szabadon mozoghat. Az InfoRádió Rab Ferencet, a Fővárosi Főügyészség helyettes szóvivőjét kérdezte az ügyben.

Seremet Sándor: fontos jelzést küldött Orbán Viktor a kijevi látogatásával

A miniszterelnök kijevi látogatása cáfolja azt a narratívát, amely szerint a magyar kormány ukránellenes lenne – erről beszélt az InfoRádióban a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója, a Neumann János Egyetem Eurázsia Központ kutatója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.03. szerda, 18:00
Giró-Szász András
politikai tanácsadó
Jó a hangulat, felfelé vették az irányt a tőzsdék

Jó a hangulat, felfelé vették az irányt a tőzsdék

Pozitív hangulatban telik a kereskedés az európai tőzsdéken, ezzel a régió piacai javítani tudnak a tegnapi eséshez képest. Ehhez képest az USA-ban sokkal visszafogottabb mozgásokat látunk annak ellenére, hogy a friss adatok a munkaerőpiac lassulását mutatták, ami jó hír lehet a Fed kamatvágása szempontjából. Nagyobb mozgásokra azonban nem kell ma számítani az USA-ban, hiszen a Függetlenség Napja miatt már ma is korábban zár a tőzsde, holnap pedig nem lesz kereskedés, tehát várhatóan kisebb volumenekre lehet számítani.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×