eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály
Varsó, 2018. március 19.Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök (j) és Angela Merkel német kancellár sajtóértekezletet tart Varsóban 2018. március 19-én. (MTI/EPA/Radek Pietruszka)
Nyitókép: Radek Pietruszka

Angela Merkel nem rohanta le a lengyeleket

Alig egy héttel az új német kormány hivatalba lépése után a kancellár Varsóba látogatott. A berlini kormány szóvivője szerint a látogatással Angela Merkel a két ország közti különleges kapcsolatot akarta jelezni, mert Varsó és Berlin viszonya a menekültek befogadása, valamint a lengyel igazságszolgáltatásban történt reformintézkedések miatt már jó ideje feszült.

A kancellár előtt – múlt pénteken – már a német külügyminiszter is járt Varsóban. Heiko Maas a lengyel kollégájával, Jacek Czaputowicz-csal folytatott tanácskozásán kedvező feltételeket teremtett Angela Merkel látogatásához, így egyebek között ígéretet tett a francia, lengyel és német részvétellel alakult weimari háromszög közti együttműködés újraélesztésére, amely három évvel ezelőtt akadt el.

A kancellár előbb a kormányfővel, majd az államelnökkel folytatott megbeszélést. Elsősorban uniós témákról volt szó. Mateusz Morawiecki a menekültek befogadásának elutasítását érő uniós bírálatra válaszolva kifejtette Merkelnek, hogy

a válság kirobbanása óta Lengyelország közel másfél millió ukránnak biztosít átmeneti otthont.

Erre Angela Merkel megjegyezte, hogy remélhetőleg sikerül az Európai Unió keretén belül minden felet kielégítő megoldást találni a menekültkérdésben.

Téma volt a lengyel igazságszolgáltatási reform is. A kancellár látogatásának különös pikantériát kölcsönzött, hogy az Európai Bizottság éppen március 20-ig adott időt Varsónak, hogy reagáljon azokra az uniós aggodalmakra, amelyeket a varsói kormánynak a bíróságokra gyakorolt állítólagos befolyása váltott ki Brüsszelben. A lengyel kormány úgynevezett fehér könyvben foglalt állást, és szerinte

az igazságügyi reform összhangban áll a több uniós országban alkalmazott gyakorlattal.

A kancellár Varsóban reményét fejezte ki, hogy kompromisszumos megoldással mielőbb sikerül a brüsszeli fenntartásokat elsimítani.

Lengyelország biztonságpolitikai aggodalmairól is beszélt Angela Merkel.

„Az új kihívásokra, az új fenyegetésekre adandó válaszként jó lehetőséget látok az eredményes közös fellépésre, Afrikát illetően is jó alkalom kínálkozik az egységes válasz kidolgozására, de ugyanígy egységes álláspontot kell kialakítsunk Oroszországgal vagy Kínával kapcsolatos politikánkban is” – állapította meg a német kancellár Varsóban, és utalt arra is, hogy megítélése szerint Lengyelországban eredményesen használják fel az Európai Uniótól kapott összegeketm ezért az uniós költségvetés kialakításánál Berlin támogatni kívánja Varsó igényeit, de ehhez meg kell várni az Európai Bizottság véleményét.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Donald Trump republikánus amerikai elnökjelölt és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a New York-i Trump Towerben folytattak beszélgetést. A találkozó után Trump azt írta saját közösségi platformján, a Truth Social-ön, ha nem ő győz az elnökválasztáson, jön a harmadik világháború. Az elmúlt hónapok legfontosabb kérdése, hogy az európai vezetők és az Egyesült Államok döntéshozói engedélyezik-e Kijevnek, hogy a Nyugattól kapott modern fegyverrendszereket bevessék Oroszország területe ellen. Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) intézet írt egy elemzést, hogy miért lenne fontos egy ilyen lépést megtenniük Ukrajna szövetségeseinek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. szeptember 28. 11:00
×
×
×
×