98 százalékban jónak tartja, mégsem hajlandó a nők elleni erőszak védelme érdekében született isztambuli egyezmény ratifikációjának kezdeményezésére Robert Fico. A kormányfő szerint a dokumentum egyes részei összeegyeztethetetlenek a szlovák alaptörvénnyel, ezért amíg ő lesz a miniszterelnök, nem fogja kezdeményezni az egyezmény ratifikációját.
Kijelentését azzal indokolta, hogy az egyezménynek van olyan része, amely társadalmi nemről beszél a férfiak és a nők hagyományos szerepének megszüntetésével összefüggésben, ezzel kapcsolatban pedig kétségei vannak. Emlékeztetett: a szlovák parlamentben annak idején jelentős többséggel hagyták jóvá a házasság védelméről szóló alkotmánymódosítást, amely kimondja, hogy a házasság egy férfi és egy nő köteléke, s e mögött a döntés mögött ma is ott állnak.
A jelentős részben a nők elleni erőszak megelőzéséről szóló, de több vitatott részt is tartalmazó isztambuli egyezményt még 2011-ben írta alá Szlovákia, Iveta Radičová kormányzása idején. A dokumentumot azóta sem ratifikálták. Fico szerint emiatt semmilyen szankció nem fenyegeti Szlovákiát. Hozzátette: az egyezménnyel Európa védekezhet a migrációval érkező veszélyekkel szemben, de nem fogadhat el olyan intézkedéseket, amelyek ellentétesek az egyes tagállamok polgárainak meggyőződésével és érzéseivel.
Ficóval a szlovák kormánykoalíció másik két pártja, az Szlovák Nemzeti Párt és s Híd is egyetért, sőt, az SNS az egyezmény ratifikálásának elutasításán túlmenően lépéseket tesz annak érdekében, hogy Szlovákia lépjen ki az egyezményből. A kormánykoalíció számára elsősorban azok a passzusok elfogadhatatlanok, amelyek a nemek közötti egyenlőségről, illetve a férfiak és nők családban betöltött, tradicionális szerepeinek, mint sztereotípiáknak az eltörléséről szólnak. A történelmi egyházak vezetői ugyancsak azt kérik a kormánytól, hogy Szlovákia vonja vissza az isztambuli egyezmény támogatását.