eur:
411.21
usd:
392.72
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Újabb ország keményít be a menedékkérőkkel szemben

Újabb ország keményít be a menedékkérőkkel szemben

Az akut munkaerőhiány ellenére korlátozzák a menedékkérők munkavállalási jogát Japánban. Kommentátorok szerint az életbe lépő szigorítások nyomán felduzzad a menekültközpontokban élők száma.

Japán már így is a világ legszigorúbb menekültbefogadási rendszerét alkalmazza, tavaly január és szeptember között például csak 10 ember kapott menekültstátuszt.

Hétfőtől azonban még keményebb lesz az elbírálás.

Csak azok dolgozhatnak majd, akikről a hatóságok úgy tartják, hogy valódi menedékkérők.

Azok, akik fellebbeznek, és újra igénylik a menekült státuszt és azok, akik nem mennek át a menekült központokban tartott első vizsgálaton, többé nem vállalhatnak munkát.

„Azokra akarunk megfelelő módon koncentrálni, akik menekültként segítségre szorulnak” – fogalmazott Kamikava Joko igazságügyminiszter, azt állítva: Japán nem lesz kevésbé nyitott a menekültek befogadására.

Jelenleg az érvényes vízummal rendelkező menedékkérők megújítható munkavállalási engedélyt kapnak arra az időszakra, amíg kérelmüket elbírálják. A japán kormány szerint ez azzal járt, hogy az országban dolgozni kívánó külföldiek menedékkérelmeket adtak be.

Mindeközben a távol-keleti ország lakossága az elöregedés miatt egyre csökken. Az alacsonyan képzett munkaerő beáramlását szigorúan korlátozzák és így az utóbbi évtizedek legsúlyosabb munkaerőhiánya alakult ki.

A dolgozókra vadászó cégek így átcsúsztak a „szürke zónába”, és menedékkérőket alkalmaznak – derítette ki a Reuters nyomozása.

Az elmúlt években drasztikusan megugrott a Japánba érkezett menedékkérők száma, tavaly az év első nyolc hónapjában 14 ezren folyamodtak státuszért, ami 80 százalékos emelkedést jelent az előző év hasonló időszakához képest.

Az új rendszerben az igénylők több mint a fele nem lenne jogosult a munkavállalásra – közölte egy igazságügyi illetékes.

A változások azt is jelentik, hogy

több menedékkérőt zárnak majd menekültközpontokba,

ugyanakkor a szigorítás csak az új jelentkezőkre vonatkozik majd. Aki már kapott munkavállalási engedélyt arra az időre, amíg elbírálják a kérvényét, folytathatja a munkát.

2016-ban közel 420 ezer embert tartottak fogva japán menekültközpontokban. Aktivisták szerint a munkakereső menedékkérők elleni fellépés nem oldja meg azt a problémát, hogy vannak, akik ki akarják játszani a rendszert.

„Ennek a helyzetnek az az alapvető oka, hogy Japán munkaerőhiánnyal küzd, de ennek ellenére nem enged be külföldi dolgozókat” – mondta Isikava Eri a Japán Menekültszövetségtől.

„Aggasztó, hogy a kormány fenyegeti a menedékkérők megélhetését, miközben nem foglalkozik a probléma valódi okával” – tette hozzá.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×