Történelminek írják le a Texasban hatalmas pusztítást okozó Harvey hurrikánt, amelyet később viharrá minősítettek le. Az amerikai szövetségi államban egyetlen nap közel annyi eső esett, mint máskor egy évben, ami hatalmas áradásokat okozott.
A helyi hatóságok szerint amíg nem húzódik vissza víz, addig egyelőre nem tudni, hányan halhattak meg, miközben a helyi lakosok arról beszéltek, hogy magukra hagyták őket.
Donald Trump elnök, keddi látogatása előtt már közölte, hogy „az emberek életének védelme kiemelt fontosságú a számára és hogy a parancsnoksága alatt álló minden forrást a helyi illetékesek rendelkezésére bocsájt”. Ezzel azt ígérte, hogy a helyi, állami beavatkozás mellett az amerikai szövetségi kormányzat is forrásokat szabadít fel.
Azt is megígérte, hogy a tőle független és esetenként vele szembehelyezkedő Kongresszus gyorsan lép majd a kérdésben és forrásokat szabadít fel az újjáépítésre.
Az elnöki program szerint Trump a víz alá került Corpus Christit és a texasi partvidék más városait látogatja meg.
Az amerikai média siet párhuzamot vonni a Bush elnök kormányzása idején, 12 évvel ezelőtt New Orleansra lecsapó Katrina hurrikán és a Harvey vihar között. Busht akkor azzal vádolták, hogy lassan és érzéketlenül reagált, sőt az is felmerült: a katasztrófa-sújtotta szegény fekete közösségek sorsa nem túlságosan aggasztotta.
Trump most azt reméli, hogy határozott és hatékony vezetőként látják majd
– jegyezte meg a Los Angeles Times.
Ugyanakkor a mentesítés közben tartott elnöki vizitek fontos rendőrségi és más forrásokat vonnak el a válsághelyzet idején. A kórházaknak készültségben kell állniuk, a légteret ideiglenesen lezárhatják – tette hozzá a lap.
2005-ben Bush épp ezért az elnöki repülőgépről szemlélte a mentesítést, de ezért is élesen bírálták.
Trumpot közben képmutatással vádolhatják, mert kongresszusi költségvetési javaslata épp annak a szövetségi katasztrófaelhárítási hivatalnak a forrásait nyirbálná meg, ami a Harveyhoz hasonló viharok pusztítása idején segítséget nyújt.
Politológusok megjegyzik, hogy a katasztrófa-sújtotta övezetekbe tett elnöki látogatások jelképes erővel bírnak és a szavazók figyelmen kívül hagyhatják egy-egy kormányzat eredményeit, ha az olyan színben tűnik fel, mintha nem lenne érzékeny a természeti csapások okozta szenvedésekre.