A legendás Antonio Gaudí építész máig befejezetlen székesegyháza, a Sagrada Familia is célpontja volt annak a vélhetően dzsihadista csoportnak, amely a múlt héten vérengzést szervezett Barcelonában és egy kisvárosban.
Az eredetileg 12 tagú sejt hat tagját lelőtték a rendőrök, míg ketten a bombagyárukban bekövetkezett robbanásban vesztették életüket.
Az egyik túlélő, Mohamed Houli Chemlal kedden egy madridi bíróság előtt beismerte, hogy a barcelonai Ramblán elkövetett gázolásos tömeggyilkosság helyett még pusztítóbb támadásokra készültek.
Ezek közül az egyik az ikonikus barcelonai katedrális elleni akció lehetett volna. Houlit kórházi pizsamájában vitték a bíróság elé – ő volt az, aki a múlt héten túlélte a terroristák bombagyártó üzemében történt robbanást.
A Barcelonát megcélzó terroristákat vezető imámot emberi jogait védve nem deportálták börtönbüntetése után.
A bíróság elé állított három másik gyanúsítottat Ripoll katalán városban fogták el. A 27 éves Mohamed Aallaa nem akarta elismerni, hogy az ő Audi A3-as kocsijával hajtott járókelők közé a csoport öt tagja Cambrils városban, ahol egy embert megöltek.
Bíróság elé állt még a 30-as éveiben járó volt internet-kávézó tulajdonos, Sahal el Karib és a 27 éves Driss Oukabir, akinek 17 éves testvérét, Moussát a cambrilsi támadás idején agyonlőtték a rendőrök.
Oukabir a múlt héten azt állította, hogy testvére ellopta a papírjait és bérelte ki a barcelonai merényletnél használt furgont. Most viszont bevallotta, hogy ő bérelte ki a járművet, de úgymond azért, hogy egy költözésnél segítsen.
A bíróság végül úgy döntött, hogy a korábban említett Mohamed Aallaát vádemelés nélkül szabadlábra helyezik. Houli a meghallgatáson elismerte, hogy a csoport tagjait a Ripollban dolgozó imám, Abdelbaki Esz Szatti bújtotta fel. Az imám egyike volt azoknak, akik a barcelonai gázoldás előtt meghaltak a terrorsejt bombagyárának tartott házban, Alcanar városban. Közben az is kiderült, hogy a korábban drogcsempész Esz Szatti börtönbüntetése után nem toloncolták ki az országból, mert sikeresen érvelt azzal, hogy ezzel megsértették volna emberi jogait.