„Már hozzászoktunk ahhoz, ahogy a pénzügyminiszter minden évben elégedetten nyugtázza, hogy az állami költségvetés bevétele nagyobb, mint ahogy azt egyes szakértők előre jelezték” – kezdte a pozsonyi törvényhozás előtt elmondott helyzetértékelőjét Andrej Kiska.
A szlovák köztársasági elnök ugyanakkor nem felejtette el megemlíteni az elmúlt hónapok belföldi korrupciós botrányait sem, és azt, hogy ezek ellen már a diákok is felemelték a hangjukat, és több ízben is az utcára vonultak. Az elnök arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány nem tekinthet a diákokra ellenségként, hanem épp ellenkezőleg, szövetségesként kell fordulni hozzájuk. Pozsonyban legutóbb június 5-én több ezer középiskolás vonult az utcára, hogy a korrupciós botrányokba keveredett Robert Kaliňák belügyminiszter lemondását követelje.
Ezzel kapcsolatban az államfő megismételte a tavalyi országértékelőben elhangzott mondatát, hogy a belügyminiszter lemondása és a politikai felelősség vállalása olyan gesztus lenne, amely megnyugtatná a kedélyeket, a nyilvánosságot, és lehetővé tenné, hogy a felelős szervek végezzék a munkájukat. Kaliňák azonban kirobbanhatatlan a székéből, és továbbra is élvezi Robert Fico miniszterelnök bizalmát.
„Társadalmunk tizenkét hónapja nem kapott egyértelmű jelet arra, hogy a felelősök keresnék a csapdából való kiutat, amelybe az országot belevezették” – jegyezte meg Andrej Kiska, aki azt is a Fico kabinet szemére vetette, hogy
hiányoznak azok a kézzelfogható eredmények, melyeket az állampolgárok megéreznének.
Az államfő nem ment el szótlanul a fasiszta pártok térhódítása mellett sem. „Ez olyan téma, amelyről az országot járva személyesen beszélgetek az emberekkel, főleg a fiatalokkal. Meg kell értenünk, mi nyomasztja azokat az embereket, akik a Mi Szlovákiánk Néppártot, és a hozzá hasonló, a demokráciára veszélyes ideológiát képviselő mozgalmakat támogatják” – fogalmazott az elnök.
A Szlovákiában élő nemzeti kisebbségek – így a magyarok – helyzetéről nem beszélt,
arra viszont figyelmeztetett, hogy az ország romatelepein élők körében továbbra is nagyon magas a munkanélküliek száma, gyakoriak a bűnesetek és nem megfelelő az egészségügyi ellátás. „Nem tudatosítjuk, hogy ha a romáknak rosszul megy a soruk, az azt eredményezheti, hogy hosszútávon Szlovákia minden állampolgárának rosszul megy majd. 2017-et írunk, és a lakosság háromnegyede azt mondja, zavarná, ha roma lenne a szomszédja” – állapította meg Kiska.
A biztonsági és jóléti kérdések kapcsán pedig elengedhetetlennek nevezte, hogy Szlovákia továbbra is a NATO és az Európai Unió tagállamainak szövetségese legyen.