eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Vacsoracsata a Brexitről

Vacsoracsata a Brexitről

Theresa May brit kormányfő meghívására néhány napja rezidenciáján, a Downing Street 10-ben vacsorázott Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke. Fehér asztalnál beszélgettek a Brexitről. A Frankfurter Allgemeine Zeitung most közölt cikke szerint a két vezető politikus nézetei hevesen ütköztek a munkavacsora során. "Ez csak brüsszeli pletyka" - kommentálta az újságcikket a brit belügyminiszter.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung cikkírója azt állítja, hogy Theresa May miniszterelnök asszony erőteljesen küzd a Brexit sikeréért. Ennek érdekében felvetette vacsoravendégének a Nagy-Britanniában dolgozó uniós vendégmunkások, illetve az Európai Unió országaiban élő brit állampolgárok jogairól szóló, kölcsönösségen alapuló megállapodás mihamarabbi létrehozását, esetleg már júniusban.

Ez a lap szerint kihozta sodrából Junckert, aki úgy véli: Theresa May nincs tisztában az Európai Unió eljárási folyamataival, és így veszélyezteti a Brexit lebonyolítását.

A frankfurti napilap szerint Juncker azt mondta:

"Úgy jöttem el a vacsoráról, hogy tízszer erősebb kételyeim támadtak, mint annak előtte voltak."

Amber Rudd brit belügyminiszter a riportot "hitelt nem érdemlő pletykának" nevezte. A választási korteskörúton lévő miniszterelnök pedig azt a gyors-kommentárt fűzte a cikkhez,hogy a vacsora után kiadott közlemény a felek egyetértéséről szólt.

Theresa May keddi beszéde is érinti a témát. Elismeri, hogy a feladat nem könnyű.

"Huszonhét országgal ülünk szemben" - mondja beszédében - "akik mind azt óhajtják, hogy ők jöjjenek ki előnyösebben a megállapodásból."

Brit kommentátorok úgy látják, hogy volt némi brüsszeli szivárogtatás az újság pletykaszintű cikke mögött, mert igyekeznek nehézzé tenni a Brexitet, nehogy más ország is a britek nyomába lépjen.

Lehet, hogy Junckernek voltak kellemetlen percei Londonban. Egy másik pletyka szerint azt mondta, hogy a "vacsora nem volt rossz, csak főzni nem nagyon tudnak". Ami biztosan nem igaz, mert a miniszterelnökségi elit szakácsok értik a mesterségüket.

Közben Tony Blair volt munkáspárti miniszterelnök bejelentette, hogy a brit kilépés ellenzése érdekében hajlandó visszatérni az aktív politizáláshoz. A június 8-án esedékes parlamenti választásokon nem indul mandátumért, de befolyásolni akarja az ország és az Európai Unió viszonyát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×