eur:
411.03
usd:
394.43
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István
Formálódik a nyugati országok oroszellenes frontja

Formálódik a nyugati országok oroszellenes frontja

Amerika és szövetségesei további szankciókkal sújthatják Oroszországot a vegyifegyver-támadással vádolt szíriai kormány támogatásáért. Moszkvának azt üzenték: szakítson Aszad elnökkel, különben büntetésekre számíthat.

Abban, hogy Donald Trump elnök gyorsan megváltoztatta véleményét a szíriai rendezésről, fia szerint

nagy szerepe volt lányának, Ivankának, akit mélységesen felháborított és megrázott, amit a tévében látott.

Úgy tűnik, az üzletember Trump immár végképp beárazta azt, hogy nem éri meg a Moszkva felé való közeledés. Erre utalhat, hogy hétfőn

beszélt Theresa May brit miniszterelnökkel, akivel egyetértettek abban, hogy eljött a lehetőség, hogy rákényszerítsék Oroszországot az Aszaddal való szakításra.

Trump felhívta Angela Merkel német kancellárt is, és neki is megköszönte, hogy kiállt mellette a szíriai kormány elleni büntetőcsapás után.

A Fehér Ház közleménye szerint mindkét európai vezető egyetértett az elnökkel abban, hogy felelősségre kell vonni a szíriai elnököt.

Előzőleg a G7-es országok is kemény hangú üzenetet intéztek Moszkvához, amelyben nyomás alá helyezték, hogy adja fel Aszad támogatását, azaz a gyakorlatban adja fel befolyását a térségben.

Formálódik a nyugati országok oroszellenes frontja

Bár Putyin elnök hivatala egyszer már elítélte a vegyifegyver-támadást – tehát elfogadta, hogy az megtörtént – a moszkvai álláspont az, hogy be is kellene bizonyítani, hogy azt az Aszad-rezsim követte el.

Reggel az orosz hadsereg egyik nyugalmazott tábornoka ugyanakkor arról beszélt a BBC-ben, hogy szerinte nem történt szarin-gáztámadás, és hogy az Iszlám Állam egyik klórgázt tartalmazó készlete robbant fel. Arra is utalt, hogy Putyin nem hajol meg a nyomás előtt és hogy „a hidegháborúban minden egyszerűbb volt”, mert a felek betartották a játékszabályokat.

Rex Tillerson amerikai külügyminiszter a héten Moszkvában is értésre próbálja majd adni, hogy „Aszad elnök támogatása már nem stratégiai érdeke Oroszországnak” – amely a kivonulással ugyanakkor feladná egyetlen földközi-tengeri támaszpontját.

Kérdés, hogy miként próbálják majd az oroszok kihasználni Észak-Korea kardcsörtetését,

amely megosztja a Trump-kormányzat figyelmét és az amerikai haderő forrásait.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 18:13
×
×
×
×