eur:
411.71
usd:
395.27
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Formálódik a nyugati országok oroszellenes frontja

Formálódik a nyugati országok oroszellenes frontja

Amerika és szövetségesei további szankciókkal sújthatják Oroszországot a vegyifegyver-támadással vádolt szíriai kormány támogatásáért. Moszkvának azt üzenték: szakítson Aszad elnökkel, különben büntetésekre számíthat.

Abban, hogy Donald Trump elnök gyorsan megváltoztatta véleményét a szíriai rendezésről, fia szerint

nagy szerepe volt lányának, Ivankának, akit mélységesen felháborított és megrázott, amit a tévében látott.

Úgy tűnik, az üzletember Trump immár végképp beárazta azt, hogy nem éri meg a Moszkva felé való közeledés. Erre utalhat, hogy hétfőn

beszélt Theresa May brit miniszterelnökkel, akivel egyetértettek abban, hogy eljött a lehetőség, hogy rákényszerítsék Oroszországot az Aszaddal való szakításra.

Trump felhívta Angela Merkel német kancellárt is, és neki is megköszönte, hogy kiállt mellette a szíriai kormány elleni büntetőcsapás után.

A Fehér Ház közleménye szerint mindkét európai vezető egyetértett az elnökkel abban, hogy felelősségre kell vonni a szíriai elnököt.

Előzőleg a G7-es országok is kemény hangú üzenetet intéztek Moszkvához, amelyben nyomás alá helyezték, hogy adja fel Aszad támogatását, azaz a gyakorlatban adja fel befolyását a térségben.

Formálódik a nyugati országok oroszellenes frontja

Bár Putyin elnök hivatala egyszer már elítélte a vegyifegyver-támadást – tehát elfogadta, hogy az megtörtént – a moszkvai álláspont az, hogy be is kellene bizonyítani, hogy azt az Aszad-rezsim követte el.

Reggel az orosz hadsereg egyik nyugalmazott tábornoka ugyanakkor arról beszélt a BBC-ben, hogy szerinte nem történt szarin-gáztámadás, és hogy az Iszlám Állam egyik klórgázt tartalmazó készlete robbant fel. Arra is utalt, hogy Putyin nem hajol meg a nyomás előtt és hogy „a hidegháborúban minden egyszerűbb volt”, mert a felek betartották a játékszabályokat.

Rex Tillerson amerikai külügyminiszter a héten Moszkvában is értésre próbálja majd adni, hogy „Aszad elnök támogatása már nem stratégiai érdeke Oroszországnak” – amely a kivonulással ugyanakkor feladná egyetlen földközi-tengeri támaszpontját.

Kérdés, hogy miként próbálják majd az oroszok kihasználni Észak-Korea kardcsörtetését,

amely megosztja a Trump-kormányzat figyelmét és az amerikai haderő forrásait.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×