eur:
397.25
usd:
356.68
bux:
0
2024. október 1. kedd Malvin
Szlovákia támogatja Bulgária és Románia felvételét a schengeni övezetbe

Szlovákia támogatja Bulgária és Románia felvételét a schengeni övezetbe

Szlovákia egyértelműen támogatja Bulgária és Románia schengeni övezetbe való felvételét. Ez elősegítené, hogy Görögország olyan uniós tagállamokkal kerülne közvetlen kapcsolatba, amelyek belterületükön nem ellenőrzik a schengeni szabályok betartását. Robert Kaliňák szlovák belügyminiszter Brüsszelben nyilatkozott a tagállamok felvételéről.

Robert Kaliňák Brüsszelben elmondta: a balkáni országok teljesítették a schengeni övezetbe való felvételi követelményeket, ezért nem érti, miért kellene a jelenlegi helyzetet végtelen ideig tolerálni. A szlovák belügyminiszter úgy véli,

a felvétel műszaki kérdés, amit politikai ügynek tekintenek.

Hozzátette, Brüsszelben ezt azzal indokolják, hogy a felvétel összefügg a két ország választási rendszerével. Nézőpontja szerint ahhoz, hogy Schengen működőképes legyen, kompakt területnek kell lennie.

„Mivel ez nincs így, Görögország sziget lett, de Románia és Bulgária schengeni felvétele után a két ország jóval hatékonyabban segítene a mi határaink védelmében” – mondta Kaliňák. Kiemelte, hogy Szlovákia mindkét ország felvételét támogatja, és reményét fejezte ki, hogy ez a közeljövőben megvalósul. Elmondta, hogy Bulgária 2018. január 1-jétől fogja betölteni az Európai Unió tanácsának féléves elnökségét, és elképzelhető, hogy akkor sem lesz a schengeni övezet tagja.

A szlovák sajtóiroda kérdésére, miszerint a román és a bolgár diplomácia nyomást gyakorol-e a Miniszterek Tanácsának ülésén a schengeni övezetbe való belépés érdekében, azt mondta, az elmúlt években a két országban gyakran cserélődtek a kormányok, és ez meggyengítette a diplomáciai erőfeszítéseket. Robert Kaliňák úgy vélte, hogy a két országnak Németországra, Franciaországra és Hollandiára kellene nyomást gyakorolnia.

Franciaország és Németország 2010 decemberében Románia és Bulgária 2011 tavaszára tervezett schengeni csatlakozásának elhalasztását kérte az Európai Bizottságtól.

A francia és a német belügyminiszter közös levélben kifejtették: nem teljesült minden feltétel a két ország schengeni csatlakozásához.

Álláspontjuk szerint még mindig hiányos Románia és Bulgária felkészültsége a biztonság és az igazságszolgáltatás terén, és még mindig nem sikerült leszámolni a korrupcióval és a szervezett bűnözéssel.

Franciaország és Németország álláspontja szerint, amelyhez később Hollandia is csatlakozott, az említett hiányosságok súlyos következményekkel járnának az Európai Unió belső biztonságára nézve, mivel sebezhetővé teszik a külső határokat és a schengeni adatbázist.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Nő a kancellárjelöltek száma Németországban – az AfD is harcba száll

Nő a kancellárjelöltek száma Németországban – az AfD is harcba száll

Németországban jövő ősszel tartják a parlamenti választásokat. Pontosan egy évvel a szavazás előtt az ellenzéki konzervatív CDU/CSU pártszövetség és a kormányzó szociáldemokrata SPD után a radikális jobboldali Alternatíva Németországért (AfD) is kancellárjelöltet állít: Alice Weidel társelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.01. kedd, 18:00
Csató Gábor
az Országos Mentőszolgálat főigazgatója
Támadásba lendült Izrael - Hogyan reagálnak a tőzsdék?

Támadásba lendült Izrael - Hogyan reagálnak a tőzsdék?

Tegnap este Izrael elkezdte támadni Libanon határmenti területeit, a piacokon egyelőre azonban mérsékelt reakciókat hozott az esemény. Ahogy az ilyenkor lenni szokott, a befektetők a menekülőeszköznek számító arany felé kezdtek el fordulni. Ami a tőzsdei mozgásokat illeti, Ázsiában ma reggel felemás hangulatban telik a kereskedés, míg Európában a tegnapi esés követően kisebb felpattanás, Amerikában pedig kisebb esés jöhet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×