eur:
411.72
usd:
395.24
bux:
79398.18
2024. november 22. péntek Cecília
Szlovákia támogatja Bulgária és Románia felvételét a schengeni övezetbe

Szlovákia támogatja Bulgária és Románia felvételét a schengeni övezetbe

Szlovákia egyértelműen támogatja Bulgária és Románia schengeni övezetbe való felvételét. Ez elősegítené, hogy Görögország olyan uniós tagállamokkal kerülne közvetlen kapcsolatba, amelyek belterületükön nem ellenőrzik a schengeni szabályok betartását. Robert Kaliňák szlovák belügyminiszter Brüsszelben nyilatkozott a tagállamok felvételéről.

Robert Kaliňák Brüsszelben elmondta: a balkáni országok teljesítették a schengeni övezetbe való felvételi követelményeket, ezért nem érti, miért kellene a jelenlegi helyzetet végtelen ideig tolerálni. A szlovák belügyminiszter úgy véli,

a felvétel műszaki kérdés, amit politikai ügynek tekintenek.

Hozzátette, Brüsszelben ezt azzal indokolják, hogy a felvétel összefügg a két ország választási rendszerével. Nézőpontja szerint ahhoz, hogy Schengen működőképes legyen, kompakt területnek kell lennie.

„Mivel ez nincs így, Görögország sziget lett, de Románia és Bulgária schengeni felvétele után a két ország jóval hatékonyabban segítene a mi határaink védelmében” – mondta Kaliňák. Kiemelte, hogy Szlovákia mindkét ország felvételét támogatja, és reményét fejezte ki, hogy ez a közeljövőben megvalósul. Elmondta, hogy Bulgária 2018. január 1-jétől fogja betölteni az Európai Unió tanácsának féléves elnökségét, és elképzelhető, hogy akkor sem lesz a schengeni övezet tagja.

A szlovák sajtóiroda kérdésére, miszerint a román és a bolgár diplomácia nyomást gyakorol-e a Miniszterek Tanácsának ülésén a schengeni övezetbe való belépés érdekében, azt mondta, az elmúlt években a két országban gyakran cserélődtek a kormányok, és ez meggyengítette a diplomáciai erőfeszítéseket. Robert Kaliňák úgy vélte, hogy a két országnak Németországra, Franciaországra és Hollandiára kellene nyomást gyakorolnia.

Franciaország és Németország 2010 decemberében Románia és Bulgária 2011 tavaszára tervezett schengeni csatlakozásának elhalasztását kérte az Európai Bizottságtól.

A francia és a német belügyminiszter közös levélben kifejtették: nem teljesült minden feltétel a két ország schengeni csatlakozásához.

Álláspontjuk szerint még mindig hiányos Románia és Bulgária felkészültsége a biztonság és az igazságszolgáltatás terén, és még mindig nem sikerült leszámolni a korrupcióval és a szervezett bűnözéssel.

Franciaország és Németország álláspontja szerint, amelyhez később Hollandia is csatlakozott, az említett hiányosságok súlyos következményekkel járnának az Európai Unió belső biztonságára nézve, mivel sebezhetővé teszik a külső határokat és a schengeni adatbázist.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×