A bankok számára is teljesen új helyzetet teremt Nagy-Britannia kiválása az Európai Unióból.
Ez a jelek szerint abban fog megnyilvánulni, hogy a szigetország kiszorul az unió egységes piacáról és megszűnik a pénzintézetek azon lehetősége is, hogy a szabadon kínálják szolgáltatásaikat a 27 uniós ország számára.
Gyakorlatilag 2019 tavaszáig lenne idejük a székhely áthelyezésére, de a legtöbb pénzintézet máris megkezdte a költözködés előkészítését.
A gazdasági kérdésekre szakosodott brit napilap, a Financial Times felmérése szerint
alighanem Frankfurt a legesélyesebb a legtöbb, eddig Londonban működő bank megnyerésére.
Tény, hogy az amerikai nagybankok közül a JP Morgan, a Morgan Stanley, a Goldman Sachs és a Merrill Lynch listáján első helyen szerepel Frankfurt, míg a Bank of America az ír fővárost, Dublint választja európai telephelyének.
Frankfurt mellett szól, hogy ott működik az Európai Központi Bank is.
Ennek szóvivője kijelentette, hogy a Központi Bank tisztában van a pénzintézetek átköltözésével kapcsolatos anyagi problémákkal, ezért új székhelyük végleges kialakításáig támogatásra számíthatnak.
Ez a licenc-megadások terén nyilvánulhat meg – mondotta a szóvivő. Ezzel kapcsolatban utalt arra, hogy a szolgáltatás-nyújtási engedélyek lebonyolítását is felgyorsíthatják, ami lehetővé teszi majd a bankoknak eddigi működésük mielőbbi megindítását új telephelyükön.
A valutaegységbe tömörült országokban 2014 óta az Európai Központi Bank ellenőrzi a pénzügyletek bonyolítását, következésképpen reá hárul a felelősség a bankok szolgáltatásai iránt is.