Újra odaszólt Trump a hét muszlim ország polgáraira bevezetett beutazási tilalmát hatályon kívül helyező bírónak. Igaz, az elnök ezt nem a televíziójaként csúfolt konzervatív Fox Newsban, hanem a Twitteren tette meg.
A Fox egyetlen igazán kemény kérdése az volt, hogy miért tiszteli a „gyilkos” Vlagyimir Putyin orosz elnököt.
Trump erre azt válaszolta, hogy „sok gyilkos van mindenfelé. Mit gondol, a mi országunk olyan ártatlan?... Nézze már meg, mit tettünk, egy sor hibát követtünk el” – mondta még.
A házigazda Bill O'Reilly témát váltott, majd egy Superbowl fogadási tippet is begyűjtött az elnöktől, aki a favorit New England Patriots, azaz a Hazafiak nyolcpontos győzelmét jósolta meg az eddig bajnokság nélküli Atlanta ellen.
Az amerikai közvélemény azonban inkább azt találgatta, hogy a félidős showműsorban, a liberális nézeteiről ismert Lady Gaga Trump-ellenes politikai tiltakozást csinál-e a futball-döntőből?
Az extravagáns énekesnő végül pop-parádéja előtt csak finom, de érthető utalásokat tett: elénekelte az Isten óvja Amerikát című dalt – benne az ez a föld a tiéd és az enyém szavakkal – majd pajkosan a tömeg elé vetette: „Egy nemzet Isten színe előtt, amely szabadságot és igazságosságot nyújt mindenkinek.”
A showbizben szintén jártas Trump elnök ezt megelőzően támadó taktikával próbált pontokat gyűjteni, mivel a hétvégén hátrányba került a beutazási tilalomért folytatott csatájában.
Pénteken egy szövetségi bíró hatályon kívül helyezte a hét muzulmán ország polgáraira és a menekültekre elnöki rendelettel kimondott beutazási tilalmat. Amikor a Fehér Ház fellebbviteli bírósághoz fordult, hogy megsemmisítse a döntést, elutasították a beadványt.
Az érintett országok korábban visszatartott polgárai, - köztük irakiak és irániak – arra használták fel a lehetőséget, hogy repülőre ültek, Amerikában leszállva pedig ünnepeltek a reptereken.
Trump erre kedvenc médiumán, a Twitteren egy sor üzenetben kelt ki a bíróságok ellen. Az írta: ha valami baj történik, akkor a rendeletét felfüggesztő szövetségi bíró és az őt támogató bírósági rendszer a hibás.
James Robart szövetségi bíró azt mondta: 2001 szeptember 11. óta az érintett országok polgárai soha nem követtek el terrortámadást amerikai földön. Az elnök rendelet „akkor lehet alkotmányos, ha a tényeken és nem a fikción alapul” – tette hozzá. Trump ezek után titulálta Robartot „úgynevezett bírónak”.
A jogrendjére oly büszke Egyesült Államokban eddig nem volt sok példa arra, hogy az elnök élesen bírálja a bírósági rendszert. Trump több Twitter-bejegyzésben is arra utalt: a bíróságok akadályozzák az ország védelmét, míg a „rossz emberek” most örülhetnek.
Az amerikai alkotmány értelmében a bíróságok jelentik az ellensúlyt az elnök végrehajtó és a Kongresszus törvényalkotó hatalmával szemben. Míg Mike Pence alelnök azt mondta: az elnöknek joga van bírálni a két másik hatalmi ágat, addig Trump republikánus pártjának több politikusa is Trumpot támadta.