eur:
411.12
usd:
394.58
bux:
79142.16
2024. november 22. péntek Cecília

Alapos hidegzuhannyal indult az év a németeknél

Németországban a fogyasztói árak hosszú időn át stabilak voltak, decemberben azonban mintha lökést kapott volna az infláció: az áremelkedés 1,7 százalékra szökött fel, amire négy esztendő óta nem volt példa. Kiváltképpen az energiahordozók, ezen belül a gépkocsi-üzemanyagok drágultak.

A közvéleményt szinte hidegzuhanyként érte a statisztikai hivatal újévi első jelentése, amely az infláció érezhető emelkedését adta tudtul.

Az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva decemberben az átlagos drágulás 1,7 százalék volt.

Novemberben az áremelkedés ennek felét sem érte el, így nem meglepő, hogy egyes német újságok szerint a lakosság egy része már-már attól tart, hogy ha ez így megy tovább, hamarosan oda lesz a megtakarított pénze.

Noha ez a veszély valójában még távolról sem fenyeget, az ügyben megszólalt a német nemzeti bank elnöke is. Jens Weidmann az infláció felszökését közvetve az Európai Központi Bank igencsak laza pénzpolitikájával magyarázta.

Jól értesült források szerint Jens Weidmann már jó ideje ellenzi az Európai Központi Bank nagyszabású kötvényvásárlási programját, amely 2015 márciusában kezdődött és – mint a napokban Mario Draghi, a bank olasz elnöke Frankfurtban közölte – várhatóan a folyó év végéig is eltart.

Becslések szerint ez év december végéig az Európai Központi Bank csaknem 2300 milliárd euró értékben vásárol fel a valutaegységet alkotó országokban állam- és vállalati kötvényeket, valamint részvényeket, hogy ezáltal serkentse a 19 tagállamot felölelő térség gazdasági fellendülését.

Habár a német közvéleményt aggasztja az infláció, elemzők rámutattak arra, hogy a 2013 óta legmagasabb szintért elsősorban a kőolaj árának felszökése a felelős, egybe pedig igyekeztek a drágulással való megbékélésre inteni a lakosságot, mert a kőolaj hordónkénti ára jórészt geopolitikai tényezők függvénye, amelynek alakulása teljesen bizonytalan.

Az inflációt a Wiesbadenban működő szövetségi statisztikai hivatal 600 önkéntes segítségével állapítja meg, akik összeírják, mennyibe kerülnek az érintett hónapban a fogyasztási és ruházati cikkek, a cipők, a bútorok, a háztartási gépek, az új gépkocsik, mennyit költenek üzemanyagra, kulturális eseményekre, no meg lakbérre, fűtésre, áramra és gázra.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

A "szokásos" balesetek mellett még egy hókotró is elakadt az első komolyabb havazásban. Egyes iskolákban nem indult be reggel a fűtés. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője pedig az InfoRádióban elmondta: havazás idején még arra is kell figyelniük a sofőröknek, hogy többet tankoljanak.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×