eur:
411.23
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Trükknek tartják a dél-koreai elnökasszony lemondási javaslatát

El akarja kerülni az alkotmányos vádeljárást és ezért inkább hajlandó lemondani a dél-koreai elnök. Pak Gun Hje elnök lemondását azután kezdték követelni tömegtüntetések résztvevői, hogy kiderült: egy barátnőjének beleszólást engedett a politikai döntésekbe.

November eleje óta – amikor a televízióban legutóbb bocsánatot kért – először szólalt meg a nyilvánosság előtt Pak Gun Hje dél-koreai elnökasszony.

Azt mondta, hajlandó lemondani, és távozni a hatalomból az alkotmányos előírásoknak megfelelően, „ha a parlament is úgy akarja”.

Az ellenzék szerint azonban csak meg akarja osztani politikai ellenfeleit, hogy továbbra is hivatalban maradhasson és elkerülhesse a parlamenti vádeljárást.

Ha valóban halogató taktikáról van szó, akkor az elnök elégedett lehet. Saját pártja tagjai, akik támogatták az ellene indítandó vádeljárás ötletét, most azt mondják: ezen a héten pénteken már nem, hanem leghamarabb december 9-én lehet szavazni a kérdésről. Időt kell ugyanis adni a többi pártnak, hogy tárgyalhassanak az elnökasszony lemondásáról.

Maga Pak úgy fogalmazott: hagyja, hogy a parlament döntsön lemondása időpontjáról, ráadásul nem ismerte el, hogy jogsértést követett volna el.

Mint az ellenzéki Demokrata Párt szóvivője megjegyezte: az emberek azonnali lemondást akarnak és nem azt hallani, hogy a politikai pártok vitatkoznak arról, hogy mikor távozzon az elnök.

Az államfő elleni közfelháborodás hátterében az áll, hogy egy politikai mandátummal nem rendelkező barátnőjének beleszólást adott az államot érintő döntésekbe. Ami még nagyobb visszatetszést keltett, az az, hogy a barátnő ellen vádat emeltek, amiért többmillió dollárt zsarolt ki dél-koreai cégektől. Ügyészek szerint ebben az elnök segítette.

A Pak-ellenes tüntetéseket szervező civilszervezetek azt mondták: addig tartanak tiltakozó akciókat, amíg le nem mond.

Az elnök saját pártja, a Saenuri több képviselője szerint lehetőséget kell adni arra, hogy „méltósággal távozzon”. Most, hogy közölte: kész lemondani, értelmét vesztette az ellenzéki követelés, hogy parlamenti vádeljárásban vonják felelősségre – mondják.

Az elnökasszonyra olyan hatalmas nyomás nehezedik, hogy a múlt héten a dél-koreai igazságügyminiszter közölte: le kell mondania, mert nem tud együtt dolgozni vele a botrány idején. Az utóbbi napokban közéleti személyiségek és parlamenti képviselők tucatjai sürgették Pak Gun Hje lemondását. Ha ez megtörténik, akkor a dél-koreai törvények szerint 60 napon belül elnökválasztást kell tartani.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×