eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Pénzért kölcsönzik ki a minisztereket

Berlinben vita robbant ki alkotmányjogászok körében, hogy nem ütközik-e törvénybe a kormánykoalícióban résztvevő Szociáldemokrata Párt gyakorlata, amelynek értelmében cégek vagy lobbicsoportok bizonyos összeg ellenében megbeszélésekre találkozhatnak a párt vezetőivel. A feleket pártnak a médiakapcsolatok ápolására alakult ügynöksége hozza össze.

Október közepén Heiko Maas szociáldemokrata igazságügyminiszter Berlinben részt vett azon a vitán, amelyet az adatvédelem alakulásáról folytattak a digitális világban. A vita megtartásával kapcsolatos minden kiadást a holland ING-DiBa bank fedezte. A miniszter utóbb csak annyit közölt, hogy nem tartozik rá, kik és miként rendezték meg a vitát. A holland bank szóvivője szerint a miniszterrel való személyes megismerkedés volt a célja a találkozónak, és a költségek ellenében a bank semmit sem vár el az igazságügyminisztertől.

Miután az ügyet az állami tévécsatorna Frontal című riportja megszellőztette, a Szociáldemokrata Pártnak a médiakapcsolatok ápolására alakult ügynöksége megerősítette, hogy háromtól hétezer euróig terjedő összegért már jó ideje közvetít vállalatok vagy lobbicsoportok számára szociáldemokrata minisztereket, államtitkárokat vagy más magas beosztású tisztségviselőket előadásokra vagy pódiumbeszélgetésekre. Így történt ezt Heiko Maas esetében is. A párt elnöke, Sigmar Gabriel gazdasági miniszter azonban kijelentette, hogy eddig nem is hallott erről a gyakorlatról.

Az ügynek némi pikantériát kölcsönöz, hogy éppen Sigmar Gabriel volt az, aki 2010-ben a legélesebben bírálta a kereszténypárti Jürgen Rüttgen akkori észak-rajna-vesztfáliai miniszterelnököt, amiért komoly honorárium ellenében pódiumbeszélgetéseket folytatott helyi cégek vezetőivel. Mint annak idején Sigmar Gabriel fogalmazott, a Szociáldemokrata Párt semmilyen tisztségviselőjét nem adja el olyanoknak, akik tömött pénztárcával rendelkeznek.

A pártelnöknek azonban most némileg ellentmondott a párt médiakapcsolatok ápolására létesített ügynöksége, amely közölte, hogy 2011 óta évente átlagosan közel tíz ilyen szponzorált találkozót tartottak.

Utalt arra is, hogy úgynevezett parlamenti esték megtartását is vállalta, amelyek keretében képviselők, valamint szakterületek országgyűlési felelősei találkoztak anyagi ellenszolgáltatás ellenében vállalatok vagy lobbicsoportok megbízottaival.

Alkotmányjogászok és a pártok működésére szakosodott ügyvédek igencsak kétesnek tartják ezt a szponzorálási gyakorlatot. A müncheni egyetem jogi fakultásának dékánja vizsgálat megindítását sürgette.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×