Thomas de Maiziere azzal érvelt, hogy a helyzet továbbra is bizonytalan, noha az elmúlt hónapokhoz viszonyítva enyhülés tapasztalható. A német belügyminiszter hangsúlyozta, hogy a határellenőrzések átmeneti meghosszabbítása hozzájárul a menekültkérdés átfogó megoldásához.
De Maiziere hazája, valamint három uniós-tagállam, Ausztria, Dánia és Svédország, továbbá az EU-n kívüli, de Schengen-tag, Norvégia nevében fordult az Európai Bizottsághoz, amely magáévá tette a kezdeményezést, de ez csak akkor emelkedik jogerőre, ha ezt az Európai Unió Tanácsa is jóváhagyja.
Az uniós tagországok kormányait tömörítő tanács május 12-én határozatban fogadta el, hogy az érintett öt ország a rendkívüli körülményekre való tekintettel – legfeljebb hat hónapon át – fenntarthatja határai egy-egy szakaszának ideiglenes ellenőrzését, ami november 12-én jár le.
Berlinben csaknem biztosra veszik, hogy a közrend védelmét és a belső biztonság erősítését szolgáló intézkedés három hónappal történő meghosszabbítását az Európai Unió Tanácsa is megszavazza.
A német kormány eredetileg további fél éves meghosszabbítást sürgetett, azonban az Európai Unió múlt heti csúcsértekezletén Magyarország és Szlovénia a határellenőrzés mielőbbi megszüntetését szorgalmazta, ezért, mintegy kompromisszumként került szóba, hogy a schengeni megállapodást csupán további három hónapon át helyezzék hatályon kívül.