eur:
408.36
usd:
385.54
bux:
77965.78
2024. november 20. szerda Jolán

Berlin nem akarja, hogy Schengen visszatérjen

Az Európai Bizottság támogatásáról biztosította azt a német kezdeményezést, hogy további három hónappal hosszabbítsák meg az uniós tagállamok közti határellenőrzéseket. A berlini kormány belügyminisztere a közrend védelmére és a belső biztonságra  hivatkozva kérte a schengeni megállapodás átmeneti felfüggesztését. Ez azonban csak akkor lép életbe, ha a bizottsági javaslatot az uniós tagországok kormányait tömörítő tanács is megszavazza.

Thomas de Maiziere azzal érvelt, hogy a helyzet továbbra is bizonytalan, noha az elmúlt hónapokhoz viszonyítva enyhülés tapasztalható. A német belügyminiszter hangsúlyozta, hogy a határellenőrzések átmeneti meghosszabbítása hozzájárul a menekültkérdés átfogó megoldásához.

De Maiziere hazája, valamint három uniós-tagállam, Ausztria, Dánia és Svédország, továbbá az EU-n kívüli, de Schengen-tag, Norvégia nevében fordult az Európai Bizottsághoz, amely magáévá tette a kezdeményezést, de ez csak akkor emelkedik jogerőre, ha ezt az Európai Unió Tanácsa is jóváhagyja.

Az uniós tagországok kormányait tömörítő tanács május 12-én határozatban fogadta el, hogy az érintett öt ország a rendkívüli körülményekre való tekintettel – legfeljebb hat hónapon át – fenntarthatja határai egy-egy szakaszának ideiglenes ellenőrzését, ami november 12-én jár le.

Berlinben csaknem biztosra veszik, hogy a közrend védelmét és a belső biztonság erősítését szolgáló intézkedés három hónappal történő meghosszabbítását az Európai Unió Tanácsa is megszavazza.

A német kormány eredetileg további fél éves meghosszabbítást sürgetett, azonban az Európai Unió múlt heti csúcsértekezletén Magyarország és Szlovénia a határellenőrzés mielőbbi megszüntetését szorgalmazta, ezért, mintegy kompromisszumként került szóba, hogy a schengeni megállapodást csupán további három hónapon át helyezzék hatályon kívül.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Miután megkapta az Egyesült Államoktók az engedélyt, Ukrajna rögtön lecsapott nagy hatótávolságú ATACMS-rakétákkal Oroszország Brjanszki területén, ahol egy lőszerraktárat ért támadás. Később nagy hatótávolságú drónokkal is támadás érte Oroszországot, ezúttal a Voronyezsi területet. Oroszország eközben megváltoztatta nukleáris doktrínáját, ami több ponton is kiterjesztette az atomfegyverek bevetésének lehetőségét. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz–ukrán háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×