eur:
414.43
usd:
401.94
bux:
81066.68
2025. január 9. csütörtök Marcell

Az Európai Központi Bank kivár a Brexittel kapcsolatban

Az Európai Központi Bank várakozó álláspontra helyezkedett Nagy-Britannia kiválását illetően. A Bank élén álló Mario Draghi Frankfurtban hangsúlyozta, hogy a valutaegységbe tömörült országok gazdaságát egyelőre nem érintette nagyobb mértékben a britek döntése, amelynek értelmében a szigetország kilép az Európai Unióból. Azonban a német nemzeti bank elnöke ezzel kapcsolatban tartós bizonytalansággal számol, ami visszavetheti a  konjunktúrát.

Jens Weidmann reményét fejezte ki, hogy Nagy-Britannia kiválását ütemesen lebonyolítják, és ennek során a tárgyalófelek mérsékletet tanúsítanak. A német nemzeti bank, a Bundesbank elnöke megkönnyebbüléssel beszélt arról, hogy a britek kilépési szándéka eddig nem okozott komolyabb vihart a nemzetközi pénzpiacon, de hangsúlyozta, hogy a tárgyalások elhúzódása bizonytalanságot válthat ki mind a befektetők, mind pedig a fogyasztók körében, ez pedig a gazdaság fejlődésének elakadását vonhatja maga után.

Jens Weidmann veszélyt lát abban is, hogy London a versenyképesség megőrzése érdekében nem tesz semmit a font árfolyamának meggyengülése ellen, így a brit áruk olcsóbbá válnak a nemzetközi piacon, míg a szigetországba irányuló export drágul. Ez kiváltképpen a német iparra mérne súlyos csapást, mert jelenleg Nagy-Britannia Németország második legfontosabb kereskedelmi partnere.

A német nemzeti bank elnöke a kínai Csengdu-ba indulása előtt nyilatkozott, ahol az iparilag legfejlettebb országok pénzügyminiszterei, valamint jegybank-elnökei találkoznak a G-20 néven ismert szervezet keretében a leglendületesebben fejlődő harmadik-világbeli államok megbízottaival.

Az Európai Központi Bankot azonban nem aggasztja olyan mértékben Nagy-Britannia kiválása az Európai Unióból, mint a német Jens Weidmannt. Ezért is nem változtatott a Központi Bank Frankfurtban tartott elnökségi ülésén a központi kamatlábon, amely már jó ideje nulla százalék.

A Központi Bank élén álló olasz Mario Draghi szerint az euróövezet országai eddig nem sínylették meg érezhetően a britek kilépési szándékát, de nem tudni, hogy mit hoz a jövő, ezért a Központi Bank egyelőre várakozó álláspontra helyezkedik. Mario Draghi óvatos bizakodással nyilatkozott az elkövetkező hónapok kilátásait illetően, mert úgy vélte, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján a valutaegységet alkotó országok gazdasági fejlődése ugyan némileg lelassul a nemzetközi pénzpiacon kialakult bizonytalanság hatására, de a konjunktúra töretlennek ígérkezik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyarics Tamás: készpénznek vehető a konzervatív fordulat Kanadában

Magyarics Tamás: készpénznek vehető a konzervatív fordulat Kanadában

A liberális Justin Trudeau lemondása után akár előre hozott választások is jöhetnek Kanadában, és a jelenlegi állás szerint még az idén biztosan a konzervatívok vehetik át a kormányzást – erről beszélt Magyarics Tamás az InfoRádióban. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora, külpolitikai szakértő szerint ugyanakkor az ország nem lesz az USA 51. tagállama.

Kezd meghajolni a brit kormány Elon Muskék haragja előtt

Pár héttel Donald Trump beiktatása – és saját kormányzati szerepének kezdete előtt – a milliárdos Elon Musk a brit belügyekkel van elfoglalva. Egy nemierőszak-ügy állítólagos eltussolása miatt börtönbe küldené az illetékes minisztert.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.09. csütörtök, 18:00
Hámori Máté
Liszt Ferenc-díjas karmester, a Danubia Zenekar művészeti vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×