„A gyermekek nem kicsiny felnőttek, szervezetük állandóan fejlődik, változik, és ezt a folyamatot, különösen az agy esetében, az elektromágneses hullámok károsan befolyásolhatják.”
Egyebek mellett ez olvasható annak a vizsgálatnak a zárójelentésében, amelyet a francia táplálkozás-egészségügyi, környezeti és munkabiztonságot felügyelő ügynökség végzett, és amelyben arra keresték a választ, hogy milyen hatása van a gyermekekre a mobiltelefonok, tabletek és más vezeték nélküli kütyük használata.
Az ügynökség elnöke szerint bár a kérdésben nincs nemzetközi tudományos konszenzus, azt nyugodtan kijelenthetik, hogy a szóban forgó készülékek által kibocsátott elektromágnesen hullámok komoly hatással vannak a gyermekek úgynevezett kognitív, azaz megismerő funkcióira, elsősorban az emlékezetre, a figyelemre vagy éppen a mozgás összehangolására, azaz a koordinációra.
Olivier Merckel hozzátette: a konkrét sugárhatáson túl a túlzott, különösen az éjszakába nyúló mobiltelefon használat szorongást, depressziót, alvászavarokat, sőt öngyilkossági gondolatokat is kiválthat a gyermekeknél, illetve a kamaszoknál.
A fentiekből az következik, hogy a szülőknek sokkal jobban oda kell figyelniük erre a problémára, hangsúlyozta Olivier Merckel, elsősorban a mobiltelefon használatát kell drasztikusan korlátozniuk, mivel ez az a készülék, amely a legnagyobb sugárzást bocsátja ki.
Az ügynökség vezetője szerint ugyanakkor a vezeték nélküli internetes hálózatok, illetve a tabletek okozta problémákra is sokkal nagyobb figyelmet kell fordítani, bár mint fogalmazott, ez ügyben hiányoznak az objektív, hosszú távú tudományos kutatások.
A francia társadalmat piacra kerülésük óta foglalkoztatják a mobiltelefonok esetleges káros mellékhatásai. Az aggodalmakat jól jelzi például, hogy az átjátszó antennák sugárzása által magukat érintettnek érzők tucatjai indítottak pereket a szolgáltatók ellen az elmúlt években, de maguk a hatóságok is komolyan veszik a kérdést. Lyon város polgármesteri hivatala például 2008-ban külön reklámkampányt szervezett, melyben arra biztatta a szülőket, hogy 12 éves koruk előtt ne adjanak mobiltelefont gyermekeik kezébe.
A mostani vizsgálat újdonsága abban áll, hogy az a mobiltelefonok mellett más vezeték nélküli készülékre, a tabletekre vagy éppen a babafigyelő rendszerekre is kiterjed. Az ügynökség gyakorlatilag azt üzeni, hogy minden rádiófrekvenciás elektromágneses jelet kibocsátó eszköz potenciálisan befolyásolhatja a gyermekek fejlődését.