eur:
412.52
usd:
390.37
bux:
79034
2024. november 28. csütörtök Stefánia

Trump céljai - Merre tovább, Amerika? Magyarics Tamás, Inforádió, Aréna

2024.11.07. 17:00
A műsor támogatója a HOLD - Nem csak vagyont, kockázatot is kezelünk, 1994 óta. https://hold.hu/

Eldőlt - viszonylag gyorsan eldőlt, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok következő elnöke. Jóllehet az előzetes mérések, közvéleménykutatások szoros, fej-fej meletti versenyt jeleztek előre Donald Trump és Kamala Harris között - aztán ez nem így lett. Nagyobb legitimációt jelent mindez a republikánusoknak és személy szerint Donald Trumpnak?
Kik, mely társadalmi csoportok jelentik a főbb támogatói bázist? Mi mondható el - immár így az eredmények ismeretében is - a szavazói bázisokról?
Változtak ezek a szavazóbázisok akár a korábbi évekhez vagy a korábbi elnökválasztáshoz képest? (latinók, spanyol ajkúak, afroamerikaiak, fiatalok)
A politikus személyisége - az a bizonyos karizma viszont nyilván nagyon is meghatározó. Az talán elmondható, hogy Donald Trump mindenképpen karakteresebb személyiség, Kamala Harris szürkébbnek tűnik. Viszont Donald Trump - ebből a karakterességből adódóan megosztó személyiség is. Vajon mit hozhatott mindez az eredményekben, az igencsak markáns republikánus fölényben?
Trump ügyei, a még most is folyamatban lévő bírósági eljárások ellene, az impeachment eljárás - vélhetően nem is jártak hátránnyal? Sőt úgy lehetett feltüntetni: itt van a volt elnök, az elnökjelölt, akit minden módon be akarna sározni?
Folyamatban lévő ügyek - január 20-áig az elnöki beiktatásig ezek lezárulhatnak? Vagy elképzelhető, hogy adott esetben Donald Trump elítéltként teszi le az esküt?
Kamala Harris és a kampány - mondhatni, hogy nem is volt ideje Kamala Harrisnak hosszabb és komolyabb kampányra?
Egyként és határozottan álltak be a demokraták Kamala Harris mögé? Vagy inkább csak azért, merthogy ő a kevésbé rossz jelölt mint Joe Biden?
Lehetnek gondok politikusi utánpótlás tekintetében, úgymond káder-fronton a demokratáknál?
És a republikánusoknál mi a helyzet?
Kampány - kirajzolódtak a programok, a fő hangsúlyok. Ha összevetjük Trump és Kamala Harris programját - mi az ami meghozhatta a republikánusok számára ezt a fölényes győzelmet? Egyáltalán ezek a republikánus programok és tervek lehettek a választók számára sokkal szimpatikusabbak - vagy egész egyszerűen most Amerikában nem olyan jó a helyzet, nem pörög annyira a gazdaság, nem élnek olyan jól az emberek - a saját bőrükön érzik, hogy ez most nem olyan jó, valami más kellene mint az elmúlt négy évben.
Megoldást kell találni az adósságprobléma kezelésére. Mik lehetnek a megoldások?
Amiről ezidáig legtöbbet lehetett hallani Trump gazdasági tervei kapcsán - erősebb protekcionista gazdaságpolitika és a vámtarifák drasztikus emelése. Mit jelentene mindez az Egyesült Államokon belül és mit jelente a világgazdaságban - például az Európai Unió vonatkozásában?
Kik lehetnek a fő támogatói Trumpnak az amerikai gazdaság meghatározó szereplői közül?
Protekcionista gazdaságpolitika hozhat-e egyfajta befelé fordulást? Milyen következményekkel járhat ez a világgazdaságra?
Mik a külpolitikai stratégia föbb elemei? Belátható időn belül jöhet-e változás Ukrajnával kapcsolatosan? Hozhat-e békét a Trump adminisztráció?

Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora az InfoRádió Aréna című műsorában 2024.11.07-én. Podcast.

×
×
×