Több százan követelték Belgrádban a szerb közműfejlesztési miniszter távozását. A demonstrálók vörösre festett kezekkel és házfalakra írt vörös festékkel tiltakoztak, miután összeomlott az újvidéki pályaudvar tetőszerkezete, és 14 ember életét vesztette. A rendőrség sorfalat állt az építésügyi minisztérium előtt.
A demonstráció már nem az első tömegtüntetés volt az elmúlt időszakban Szerbiában, emlékeztetett az InfoRádióban Orosz Anna délszláv szakértő. A Magyar Külügyi Intézet kutatója megemlítette a szerb lítiumbányászattal kapcsolatos környezetvédelmi aggályok miatti tüntetéseket és az iskolai lövöldözések utáni demonstrációkat is.
"Ezek mind komoly megmozdulások voltak, és elég hosszan kitartottak. Rávilágítanak arra is, hogy jelentős megosztottság, feszültség érzékelhető a szerb társadalomban" – mondta a szakértő, és hozzátette, hogy Szerbiában és általánosan a Balkán-régióban a korrupcióval kapcsolatos kérdések továbbra is problémát jelentenek.
Orosz Anna szerint a botrányok komoly hatással lehetnek a kormány jövőjére, ezt alá is támasztja, hogy a demonstrációt követően lemondott hivataláról Goran Vesic szerb közlekedési, építésügyi és infrastruktúra-fejlesztési miniszter. Úgy látja, hogy a társadalmi elégedetlenséget csak ezzel a döntéssel tudták kezelni, de a kormánynak a leváltástól nem kell tartania, mert Aleksandar Vucic és a Szerb Haladó Párt pozíciója rendkívül erős Szerbiában.
"Azt a szerb kormány is érzékeli, hogy egyre több helyzet alakul ki, amely viszont vissza tud ütni a kormány népszerűségére, és olyan szintű társadalmi elégedetlenséget tud generálni, ami hátrányosan érintheti a kormányt" – tette hozzá.
A november elsejei balesetben 14-en haltak meg, köztük egy hatéves gyermek is. Az újvidéki vasútállomás régi, 1965 óta nem felújított részének tetőszerkezete omlott le. A tragédia után Aleksandar Vucic szerb államfő bejelentette, hogy hajlandó lemondani, ha egy népszavazás eredménye ezt kéri tőle.