eur:
404.96
usd:
374.73
bux:
76478.67
2024. november 7. csütörtök Rezső
Nyitókép: Michael H/Getty Images

Kipattant az izraeli Watergate-ügy: öt ember őrizetben, köztük a kormányszóvivő

Miközben Izraelben és a Közel-Keleten Joav Galant védelmi miniszter menesztése a téma, öt izraelit azért tartóztattak le, mert Hamász-papírokat szivárogtattak ki.

Izraelben sokkot és tiltakozásokat váltott ki, hogy Benjamin Netanjahu kormányfő menesztette Joav Galant védelmi minisztert. A tárcavezetővel már korábban is feszült volt a viszonya, mert bírálta több háborús döntését és alkut sürgetett a Hamásszal az izraeli túszok elengedéséről – míg Netanjahu a terrorszervezet totális megsemmisítéséig nem akar megállni.

Más feltételezések szerint a kormánykoalíció ultravallásos pártjainak nem tetszett, hogy Galant a legfelsőbb bíróság döntésének megfelelően ki akarta terjeszteni a hadkötelezettséget az ultraortodox háredi zsidó izraeliekre.

Donald Trump amerikai elnökké történő választásával Netanjahu úgy érzeheti, hogy folytathatja a „totális győzelmet” célzó háborút, Washington nem fogja kioktatni úgy, ahogy a Biden–Harris-kormányzat alatt tette.

Ez a vihar egy időre elterelte a figyelmet egy másikról: öt izraelit tartóztattak le, amiért a vádak szerint Hamász-dokumentumokat szerkesztettek meg és szivárogtattak ki. Az ügy miatt őrizetbe vett egyik illetékes nem más, mint Eli Feldstein kormányszóvivő. A szóban forgó anyagok a szervezet katonai stratégiáját taglalják, és az izraeli katonai hírszerzés emberei találtak rájuk Gázában. Az izraeli kormány által Hamász-pártinak tartott és betiltott Al-Dzsazíra szerint

a „miniszterelnöki irodához és a védelmi elithez közel álló személyek manipulálták a dokumentumokat”.

A papírokat először a német Bild bulvárlapnak, majd a brit zsidóság lapjának, a Jewish Chronicle-nek szivárogtatták ki. A manipuláció azt célozta, hogy úgy tűnjön: a Hamász Egyiptomba, majd Iránba és Jemenbe akarja kicsempészni az izraeli túszokat.

A pénteken bejelentett letartóztatások szerint a gyanúsítottak „titkos anyagok jogtalan átadásával kárt okoztak a nemzetbiztonságnak és akadályozták Izrael háborús céljainak elérését”.

Netanjahu kormányfő tagadta, hogy beosztottjainak köze lett volna az esethez és azt mondta, hogy a sajtóból értesült a szivárogtatásról.

„Ez rosszabb, mint a Watergate” – utalt a néhai Nixon amerikai elnök bukásához vezető lehallgatási ügyre Mitchell Barak volt izraeli politikai tanácsadó. „Ironikus módon legutóbbi, washingtoni útján Netanjahu a Watergate szállóban állt meg” – tette hozzá. Az ügy veszélybe sodorta az izraeli katonákat, a túszokat és Izrael biztonsági forrásait – hangsúlyozta.

Joe Biden távozó amerikai elnök szerint Netanjahunak „minden politikai oka megvan a háború elnyújtására”.

Kimondatlanul arra utalt, hogy a kormányfő ellen csalás és korrupció miatt több vádat is emeltek. Emellett keményvonalas nacionalista koalíciós partnerei szűkítik a mozgásterét.

A katari székhelyű Al-Dzsazíra arra is utal, hogy a szivárogtatás szeptember elején, akkor történt, amikor a Hamász közel állt a gázai tűzszüneti alku megkötéséhez. Netanjahu a túszok potenciális Egyiptomba csempészésére – a manipulált információra – hivatkozva vetette el a fegyvernyugvás lehetőségét.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Hogyan lőttek ennyire mellé a közvélemény-kutatók Amerikában? Szakértő válaszol

Dacos ellenállás alakult ki a közvélemény-kutatókkal szemben a Trump-szavazók körében, így a felmérések torz képet mutattak - mondta az InfoRádióban az NKE John Lukács Intézetének munkatársa, Glant Tibor. Szerinte nagy változást hozhat, ha mindhárom hatalmi ág konzervatív többségű lesz.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

A tegnapi nappal pont került a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldőlt, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak fogják hívni. Trump hatalmas lendülettel indult: behúzta Észak-Karolinát és Georgiát is, magyar idő szerint szerda reggel pedig Pennsylvaniát is megnyerte, ezzel győzött a választáson. Később az összesítés alapján világossá vált: Trump minden billegő államot megnyert. Úgy néz ki, a szövetségi törvényhozásban is többsége lehet a Republikánus Pártnak, a szenátusban legalábbis biztosan. A képviselőházi erőviszonyok nagy eséllyel a híresen lassan számoló Kalifornián múlhatnak. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×