eur:
411.25
usd:
392.68
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pexels.com

Totálisan elszabadultak a világ élelmiszerárai

Különösen a növényi olajok drágultak havi összevetésben az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint.

Októberben 18 hónapja a legmagasabb szintre emelkedtek a globális élelmiszerárak, különösen a növényi olajok drágultak havi összevetésben az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint.

A nemzetközi élelmiszer-nyersanyagárak irányadó árindexe 127,4 pontra emelkedett októberben, ami 2 százalékos növekedés szeptemberhez képest és 2023 áprilisa óta a legmagasabb érték.

A FAO élelmiszerár-indexe kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer-alapanyag - növényi olajok, gabonatermények, húsfélék, tejtermékek és a cukor - nemzetközi piaci árát veszi figyelembe.

A FAO növényi olajárindexe nőtt a legnagyobb mértékben szeptemberrel összevetve, 7,3 százalékkal, (10,4 ponttal) 152,7 pontra erősödött, ami kétéves csúcsot jelent. A drágulást a pálma-, szója-, napraforgó- és repceolaj magasabb jegyzései okozták.

A FAO gabonaárindex 114,4 pont volt októberben, 0,9 ponttal (0,8 százalékkal) magasabb a szeptemberinél, de még mindig 10,3 ponttal (8,3 százalékkal) alacsonyabb a tavaly októberi értéknél. A búza világpiaci ára immár második egymást követő hónapban emelkedett októberben és drágult a kukorica is, de csökkent a rizsár.

A FAO tejárindex 139,1 ponton állt októberben, 2,5 ponttal (1,9 százalékkal) magasabban, mint szeptemberben, és 24,5 ponttal (21,4 százalékkal) magasabban mint egy évvel ezelőtt. A nemzetközi sajtárak emelkedtek a legnagyobb mértékben, de 13. hónapja nőtt a vaj ára, miközben csökkent a tejporoké, különösen a sovány tejporoké.

A FAO húsárindex 120,4 pont volt októberben, 0,3 százalékkal alacsonyabb a szeptemberinél, és 8,4 ponttal (7,5 százalékkal) magasabb az egy évvel korábbinál. Idén havi szinten a sertéshús nemzetközi árai csökkentek a legnagyobb mértékben, a baromfihús világpiaci ára enyhén mérséklődött, a juhhúsé stagnált, a szarvasmarhahús ára mérsékelten emelkedett.

A FAO cukorárindex 129,6 ponton állt októberben, ami 3,3 ponttal (2,6 százalékkal) magasabb, mint szeptemberben. Ez volt a második egymást követő havi emelkedés, de még így is 29,6 ponttal (18,6 százalékkal) alacsonyabb az egy évvel ezelőtti értéknél. A drágulást a 2024/25-ös brazíliai terméskilátásokkal kapcsolatos aggodalmak váltották ki a hosszan tartó száraz időjárást követően. Áremelő hatása volt a magasabb nemzetközi nyersolajáraknak is, ami Brazíliában a cukornád nagyobb mértékű felhasználásához járult hozzá etanolgyártásra.

Tavaly a FAO átlagos élelmiszerár-indexe 13,7 százalékkal csökkent a 2022. évi 14,3 százalékos emelkedés után.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×