eur:
394.97
usd:
368.65
bux:
72094.79
2024. június 30. vasárnap Pál

Visszatér hagyományos szerepébe a NATO?

Nagy-Britannia több száz katonát küld a Észtországba és Lengyelországba, hogy a NATO-kötelékében védelmet biztosítson nekik a fenyegetőnek tartott Oroszországgal szemben. A mostani, varsó NATO-csúcs az utolsó, amin Barack Obama amerikai elnök és David Cameron brit miniszterelnök vesz részt.

A „hidegháború utáni legfontosabb csúcsnak” is nevezik a NATO-vezetők hétvégi, varsói találkozóját.

A nagy kérdés az, hogy vajon visszatér-e hagyományos szerepéhez a szövetség és az afganisztáni és egyéb akciók után főként az Oroszországgal szembeni védelmi erőként lép-e majd fel a közeljövőben?

Úgy tűnik, hogy igen és az „orosz agresszió” hívószavára reagálva a tagállamok megerősítik a szövetség keleti határait.

Nagy-Britannia, ahol a Brexit-tábor győzelméhez vezetett, hogy sokan megkérdőjelezték: miért kell befizetni az Európai Uniós költségvetésbe, több száz katonát küld „állandó jelleggel” Észtországba és Lengyelországba.

A britek Európa prominens katonai nemzeteként vállalták, hogy nemzeti össztermékük 2 százalékát fordítják hadi kiadásokra és erre sürgetik azokat az európai szövetségeseiket is, akikkel a Brexit-népszavazás után valószínűleg majd feladják a nem-katonai jellegű együttműködést.

Az amerikai Newsweek magazin szerint a NATO szövetségeseknek nagyobb szükségük van egymásra, mint bármikor, mivel „egyetlen ország sem tud egyedül szembenézni Oroszországgal vagy az Iszlám Állammal”. A Brexit csapása után Obama elnöknek mindent meg kell tennie, hogy az európai rend második pillére – azaz a NATO – ne sérüljön az ő hivatali ideje alatt.

Több katonai elemzés is azt állította az elmúlt hónapokban, hogy a NATO nem tudná megvédeni a Baltikumot, ha Oroszország inváziót indítana.

Obamának azonban, ahogy David Cameronnak is, mindössze néhány hónapja maradt csak, mielőtt átadja a stafétabotot és az amerikai elnökről köztudott, hogy külpolitikájában a hangsúlyt nem Európára, hanem Ázsiára helyezi.

A Newsweek megjegyzi, hogy bár egy felmérés szerint az „szinte az összes európai fenyegetésnek tartja Oroszországot”, a francia és német közvélemény fele nem támogatná a katonai segítségnyújtást, ha egy szövetséges konfliktusba keveredne Moszkvával. Azt is hozzáteszi: az európaiak nagyobb gondnak tartják a terrorizmust és a migrációt, de erre egyedül a NATO nem kínálhat megoldást.

Ugyan a NATO-t bővítették, de az amerikaiak ma többet adnak a közös költségvetésbe – 70 százalékot – mint 1999-ben, amikor 55 százalékkal járultak hozzá és frusztrálja őket, hogy a legtöbb európai szövetséges még az alacsonynak tartott GDP-arányosan két százalékos hozzájárulásra sem hajlandó.

Oroszországban közben egyesek arra számítanak, hogy a varsói csúcson „felvizezik” az 1997-es NATO-Oroszország egyezményt.

Konsztantyin Koszacsov, az orosz felsőház külügyi bizottságának elnöke szerint annyira mérföldkőként állítják be a csúcstalálkozót, hogy az olyan, „mintha a Szövetség most átalakulna Varsói Szerződés 2.0-vá”.

„Az égből küldött ajándék nekik az orosz agresszió, még ha ennek valódiságáról nem is tudnak bizonyítékot felmutatni” – írta Koszacsov a kormányközeli Rosszijszkaja Gazéta című lapban. Azt is hozzátette: hiába beszél mindenki arról, hogy nem akar visszatérni a hidegháborúhoz, a mindennapokban ez történik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

"A határ a csillagos ég" - jelentette ki Orbán Viktor Bécsben

Új szövetség jött létre Európában három párt részvételével. Ez hazafias erőkből formálódik, és alapítói vezető szerepet játszanak országaikban. Más pártokat is várunk, hogy közösen, egyesült erővel biztosítsuk Európa jövőjét - mondta Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt elnöke Bécsben, miután Orbán Viktor miniszterelnökkel, a Fidesz elnökével, és Andrej Babissal, a cseh ANO vezetőjével találkozott.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.01. hétfő, 18:00
Orbán Balázs
a miniszterelnök politikai igazgatója, az MCC kuratóriumának elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×