eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre

Hadjáratot hirdetett El Salvador a bűnbandák ellen

16 százalékkal csökkentik a GDP-t és gyakorlatilag "túszként" tartják fogva az országot - így emlegetik a közép-amerikai El Salvador bűnbandáit. Az ország kormánya most háborút hirdetett ellenük.

El Salvador kétes hírnévre tett szert: lakossága arányában itt követik el a világon a legtöbb gyilkosságot. Az emberölések annyira mindennaposak, hogy a hírek a hozzátartozókon kívül keveseket sokkolnak.

A kormány most háborút hirdetett a vérengzéseket elkövető bűnbandák ellen. A kommandósoknak március és április között 42 százalékkal sikerült visszaszorítani a gyilkosságok számát, de még korántsem érték el a céljukat.

Mint a Financial Times megjegyzi, a terrorcsoportnak nevezett két nagy kartellnek, a Barrio 18-nak és a Mara Salvatruchának 60 ezer tagja van. Amikor elfognak, vagy megölnek egy bandatagot, mások lépnek a helyére – mondta az országos rendőrfőkapitány.

Az erőszakos bűnözés elharapózásában fontos szerepet játszott a visszaesett gazdasági növekedés és az eladósodás. A fiatalok előtt két választás áll: bandatagok lesznek, vagy megpróbálnak bejutni az Egyesült Államokba, ahonnan deportálhatják őket. Az 1980-90-es éveben azért ugrott meg az erőszak, mert az amerikaiak többezer olyan – a polgárháború elől elmenekült - salvadori fiatalt küldtek haza, akik Los Angeles-ben bandatagokká váltak.

Az FT azt is hozzáteszi, hogy az elmúlt hónapokban főként azért csökkent a gyilkosságok száma, mert a bandák tűzszünetet kötöttek és nem azért, mert a fegyveres erők eredményesen léptek fel.

Ennek bizonyítéka, hogy a 2012-13-as tűzszünet vége után drámai módon megugrott a gyilkosságok száma.

A 6 milliós országban tavaly csaknem 6700 embert öltek meg.

A gengek közötti erőszak mérséklésében nagy szerepet játszott Raul Mijango volt kongresszusi képviselő, mivel ő vette rá a bandafőnököket a tűzszünetre.

Néhány hete azonban letartóztatták, mert prostituáltakat, ételt és videojátékokat juttatott a bebörtönzött bandavezéreknek, sőt, azt is elintézte, hogy kábeltévét nézhessenek.

Mijango azzal védekezett, hogy csak így tudta a maga oldalára állítani a bandafőnököket.

Egyes helyi médiumok szerint ugyanakkor kormánytagok és ellenzéki politikusok is kapcsolatban álltak a bandákkal a 2014-es választások előtt és felmerült, hogy szavazatokat próbáltak vásárolni.

A gengek elleni háború emellett lehetőséget ad a biztonsági erőknek az önbíráskodásra. Jogvédők szerint a kommandósok tavaly 13 embert – köztük négy tizenévest – végeztek ki. A lakosság nagy része ugyanakkor támogatja a védelmi pénzeket beszedő, agresszív bandák elleni kemény fellépést.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×