eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Ciprasz ismét farkasszemet néz a hitelezőkkel

Ismét fenyeget a görög államcsőd réme, a hitelezők újabb megszorításokat akarnak, de az Európai Unió elutasítja, hogy rendkívüli csúcstalálkozót tartson az athéni kormánnyal.

Görögországnak újabb alkura van szüksége a hitelezőkkel a segélyek feltételéül szabott megszorítások miatt – miközben a migránsválság tovább terheli költségvetését.

Ha nem sikerül újabb megállapodást kötni a hitelezőkkel, akkor Athén képtelen lesz visszafizetni egy júliusban lejáró, 3,5 milliárd eurós tartozást.

Alekszisz Ciprasz, a radikális baloldali Sziriza-kormány feje ezért csúcstalálkozót kért az európai illetékesektől, ám Donald Tusk, a kormányokat összefogó Európai Tanács feje ezt elutasította.

Tusk azt mondta, hogy az euro-övezet pénzügyminisztereinek jobban össze kell hangolnuk álláspontjukat, hogy „elkerüljük, hogy Görögországban ismét bizonytalanság üsse fel a fejét”.

Jerome Dijsselbloem holland pénzügyminiszter, a tavaly megítélt 86 milliárd eurós mentőcsomag újabb részletének folyósításáról döntő tanácskozás vezetője lemondott egy csütörtökre tervezett megbeszélést, mivel nem sikerült megállapodni Athénnel a görögöktől követelt további megszorításokról.

Közben egyre jobban ürül a görög államkassza és egyre kevesebb a pénz a nyugdíjak és közalkalmazottak kifizetésére. Az egyik ok az, hogy késnek a remélt adóbevételek. Ciprasz ezt úgy próbálta menedzselni, hogy az állami cégeket megpróbálja rávenni, hogy a helyezzék letétbe pénzüket a nemzeti banknál.

Az EU és a Nemzetközi Valutaalap viszont azt akarja, hogy Athén 3 milliárd euro értékű rendkívüli megszorításokat léptessen életbe abban az esetben, ha a már amúgy is folyó takarékossági program nem hozza meg a kívánt eredményt. Ezt újabb parlamenti szavazással kellene szentesíteni. A görög kormány vonakodik és így elakadtak a hitelezőkkel folytatott tárgyalások..

A görög pénzügyminiszer megjegyezte: politikailag lehetetlen újabb megszorításokat átnyomni a görög parlamenten és azt javasolta, hogy ha a kormány nem tudja megvalósítani a tervezett megtakarításokat, akkor fűnyíró-elv szerűen nyirbálják meg az összes minisztérium költségvetését.

A hitelezők ezt elutasítják és azt hangoztatják: a reformokat célzottan kell végrehajtani, hogy azok ne fékezzék a gazdasági növekedést.

A patthelyzet miatt Ciprasz ahhoz a taktikához nyúlt, amit tavaly alkalmazott: azt kérte, hogy a többi pénzügyminiszterrel tárgyalhasson, remélve, hogy a politikusok engedékenyebbek lesznek, mint a technokrata pénzügyi hivatalnokok.

Ciprasz konfrontatív magatartása tavaly majdnem ahhoz vezetett, hogy Görögország kilépjen az eurozónából. Kommentátorok szerint most több a vesztenivalója, ezért nem fog eltáncolni a szakadék szélére.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×