eur:
404.52
usd:
358.38
bux:
0
2025. május 2. péntek Zsigmond
Felbocsátják a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat Falcon 9 hordozórakétáját a légierő floridai, Cape Canaveral-i támaszpontjáról 2024. július 8-án. A rakéta Törökország első, hazai gyártású, Türksat 6A nevű kommunikációs műholdját juttatja a világűrbe.
Nyitókép: MTI/AP/John Raoux

"Űrpályázat" indul Magyarországon

Az Európai Űrügynökség (ESA) a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közreműködésével 2 millió euró keretösszegű pályázatot hirdetett csütörtökön magyar vállalatok és kutatóintézetek újgenerációs hálózattechnológiai megoldásainak, valamint védelmi és biztonsági űrrendszerek kifejlesztésének támogatására.

A pályázat célja a magyar kommunikációs műhold képességek kiépítése, illetve fejlesztése, ezáltal a hazai ipar versenyképességének megerősítése az európai és a globális piacon - jelentette be a minisztérium. A pályázat előzménye egy tavaly novemberi szakmai rendezvény, amelynek keretében a szaktárca és az űrügynökség közösen felmérte a magyar vállalatokban rejlő potenciált a kommunikációs műhold képességek kiépítésének és fejlesztésének vonatkozásában.

A felhívás 5G és 6G, valamint védelmi és biztonsági űrrendszerek kategóriáira olyan vállalat, vagy kutatóintézet jelentkezhet, amely a támogatott tevékenységet Magyarországon végzi és időben benyújtja regisztrációját.

A finanszírozás egyaránt kiterjed hardver- vagy szoftverrendszer, illetve szolgáltatás kidolgozására.

Szolnoki Szabolcs, az NGM technológiáért felelős helyettes államtitkára a közleményben kiemelte: az űripar a világ egyik legjobban növekedő iparága, melynek globális árbevétele 2040-re meg fogja haladni az 1100 milliárd dollárt. Az Európai Űrügynökség és a Nemzetgazdasági Minisztérium által vezetett magyar delegáció közreműködésével kidolgozott programok nemcsak az űrtevékenységek jövőjét formálják, hanem kulcsszerepet játszanak a digitális fejlődésben is. Magyarország az utóbbi években kiemelkedő eredményeket ért el ezen válságálló iparágban, most pedig az elrugaszkodást követően eljött a léptékváltás és növekedés ideje - fogalmazott a helyettes államtitkár.

A pályázatok benyújtási határideje 2025. április 30. Részletes információkat a Neumann János Technológiai Platform honlapján olvashatnak (https://neum.hu/palyazati-lehetoseg-nyilik magyar-uripari-vallalatok-szamara/) - hívta fel a figyelmet az NGM.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Környezeti fenntarthatóság: nagyon kevés cél teljesül, a gazdag országoknak is komoly hiányosságaik vannak

Hiába a növekvő GDP és a globalizáció, ezek előnyei sem elegendőek a tartós fenntartható fejlődéshez, a városiasodás pedig tovább rontja a helyzetet – állapítja meg a Budapesti Corvinus Egyetem és a HUN-REN KRTK új kutatása. A tanulmány egyik szerzője, Harangozó Gábor az InfoRádióban elmondta: Magyarország a legjobban teljesítő országok közé tartozik a fenntartható fejlődés végrehajtásában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.05. hétfő, 18:00
Szécsényi Bálint
az Equilor Befektetési Zrt.  elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×