Öt évvel ezelőtt tört ki a koronavírus-járvány Európában. Korábban már voltak más járványok Ázsiában, ezért a koronavírusról is azt gondolták a szakemberek, hogy lokális lesz, de a vírus felbukkanásának idejére annyira átalakult a világ, hogy a fertőzés megállíthatatlannak bizonyult. A koronavírus sok áldozatot követelt, de megmutatta azt is, hogy az emberek képesek összefogni, például a lezárások idején az is világossá vált, hogy le tudnak mondani az egyéni érdekeikről.
Rusvai Miklós azt mondta az InfoRádióban, hogy a SARS-CoV–2-nek a legkorábbi, vagyis a vuhani változata volt a legvirulensebb. Az idő előrehaladtával a megbetegítő képessége csökkent, a fertőzőképessége viszont nőtt. Ez a folyamat váratlanul gyors volt a virológus szerint. Előzetesen arra számított, hogy a „szelídülési folyamat” akár öt évig is eltarthat, végül három év alatt „megtette ezt a szívességet” a vírus.
Mint fogalmazott, egyre ragályosabbá vált a koronavírus, ugyanakkor ahogy telt az idő, egyre kevésbé volt már veszélyes. Rusvai Miklós megjegyezte:
a jelenlegi változat tulajdonképpen már náthavírusnak tekinthető, ezért a SARS-CoV–2-t kevésbé tartja veszélyesnek, mint az influenzát.
A virológus szerint a védőoltás gyors kifejlesztése milliók életét mentette meg, illetve kiemelte, hogy az alapimmunizálás, az első két-három oltás jelentősége vitathatatlan. „Lehet, hogy az oltóanyaggyártók számára nem kedvező ez a kijelentés, de most már nem feltétlenül szükséges oltással fenntartani az immunitásunkat” – tette hozzá Rusvai Miklós.
Úgy véli, a koronavírus jelenlegi változata a lakosság túlnyomó része számára már nem jelent veszélyt. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy mindenképpen érdemes beoltatniuk magukat azoknak, akik
- valamilyen immunológiai problémával küzdenek,
- daganatos betegek,
- szervátültetettek,
- idősek,
- magas a vérnyomásuk,
- keringési vagy szervi elégtelenségük van,
- túlsúlyosak.
Rusvai Miklós szerint mára annyira megszelídült a koronavírus, hogy nem feltétlenül szükséges védőoltást kérniük azoknak, akik megfelelő, egészséges életmódot követnek, rendszeresen sportolnak, sok időt töltenek a szabadban. Azt gondolja, nem kell attól tartani, hogy az immunrendszerünk nem tudja kezelni a Covidot a jelenlegi formájában. „A vírus féken tartását rá kell bízni a millióéves evolúció által kifejlesztett immunitásunkra” – mondta.
A virológus arra számít, hogy a következő pandémia a madárinfluenza lesz, ami emberről emberre még nem terjed, de ez akár néhány éven belül bekövetkezhet. A vakcinák gyors előállítása és a mielőbbi védettség megszerzése ekkor kerülhet újra előtérbe.