A daganatos megbetegedéseket jelenleg a műtéti eljárás mellett kemoterápiával és sugárterápiával igyekszik gyógyítani az orvostudomány. Nincs ez másként a bőrrák esetében sem, ám a Queenslandi Egyetem kutatói most változtathatnak ezen. A szakemberek egy olyan krémen dolgoznak, ami kiválthatja a műtétet és a sugárterápiát is – idézi az Interesting Engineering beszámolóját a hvg.hu.
A cikk szerint James Wells, a kutatást végző csapat vezetője munkatársaival egy olyan krémmel kísérletezik, ami egyedülálló gyógyszermolekulát tartalmaz. Jelenleg a preklinikai fejlesztés folyik, vagyis egyelőre a készítmény elkészítésén dolgoznak. A szakemberek azonban úgy vélik, hogy ha elkészül, nem csak a bőrrák kialakulásának megelőzésére, de a szervátültetett betegek korai stádiumú bőrrákjának kezelésére is alkalmas lesz a készítmény.
Utóbbi azért is rendkívül fontos, mert a szervátültetett betegeknek az immunrendszert elnyomó gyógyszereket kell szedniük, hogy ne lökődjön ki a donorszerv. Bár ez a megoldás életmentő, jelentősen megnövelik bizonyos bőrrákok, nevezetesen a laphámrák (SCC) és a Kaposi-szarkóma kialakulásának kockázatát – olvasható.
Wells szerint jelenleg nincs olyan gyógyszer, ami kifejezetten a szervátültetésen átesett betegek laphámsejtes bőrrák kezelésére lenne kitalálva. Ehelyett folyamatos orvosi vizsgálatokra és műtétekre van szükség, egészen addig, amíg a daganat áttéteket nem képez.
A szakemberek jelenleg azt vizsgálják, a krémben lévő hatóanyag miként szívódik fel a bőrön keresztül, és miként lehetne a készítményt nagy volumenben gyártani. Hogy mikor lehet készen a krém, és mikor kezdhetik el azt embereken is tesztelni, egyelőre nem tudni.