eur:
407.55
usd:
386.83
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Nyitókép: Cavan Images/Getty Images

Megpróbálják "újraszülni" a kihalt erszényes farkast

Vannak komoly érvek a kísérlet mellett, de ellene is: az ausztrál emlőspolulációnak olyan veszélyeztetett fajai is vannak, amelyek "még" nem haltak ki, őket kéne talán megvédeni.

Egy ausztrál cég olyan génmódosító technológiát alkalmaz, mellyel kihalt állatokat is feltámasztanának, így a tasmán tigrist, másik nevén erszényes farkast, mely 1936-ban halt ki, lelőtték az utolsó példányokat, a legutolsó pedig egy állatkertben lelte halálát - írja az Index.

Az újraalkotáshoz pajzstetveket használnak fel.

Az állat körülbelül akkora, mint egy nagyobb kutya, Ausztrália egyetlen őshonos csúcsragadozója volt.

Az "állatgyártó" vállalat korábban arra is utalást tett, hogy a gyapjas mamutra is kísérletet tesznek.

A kihalt fajok genetikai kódjának rekonstruálását nehezíti, hogy a DNS törékeny és idővel lebomlik. Azonban ebben az esetben segíti a tudósok munkáját, hogy a melbourne-i múzeumban egy 108 éves mintát használva kivonták a pajzstetvek DNS-szekvenciáját, amely állításuk szerint 99,9 százalékban megegyezik az eredetivel. Ezen felül még RNS-molekulákat is ki tudtak nyerni a mintából, ami lehetővé tette a csapat számára, hogy a pajzstetvek bizonyos szöveteiben mely gének figyelhetőek meg.

A terv kritizálói azzal érvelnek, hogy inkább veszélyeztetett fajokat kéne még megmenteni, élőhelyükre vigyázni, Ausztráliában minden ötödik emlős érintett lenne. Akik viszont az "újragyártás" mellett érvelnek, azok azt mondják, megtudhatná az ember, hogyan és miért hal ki egy-egy állat, miként változik az ökoszisztéma.

Címlapról ajánljuk
Rusvai Miklós: veszélyes változata terjed a majomhimlőnek, és nincs ellene gyógyszer

Rusvai Miklós: veszélyes változata terjed a majomhimlőnek, és nincs ellene gyógyszer

A majomhimlő ellen az oltás a leghatékonyabb védekezés – hangsúlyozta Rusvai Miklós, miután Európai Unió és tagállamai közölték, hogy 580 ezer adag vakcinát adományoznak az érintett afrikai államoknak a majomhimlő megfékezése érdekében. A virológus szerint Európában, így Magyarországon sem lehet járványos terjedésére számítani, de behurcolt esetek biztosan lesznek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Joe Biden hatalmas búcsúajándékot hagy Kijevnek, fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Joe Biden hatalmas búcsúajándékot hagy Kijevnek, fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Joe Biden amerikai elnök vasárnap engedélyt adott arra, hogy az ukrán hadsereg nagy hatótávolságú rakétákat mélyen Oroszország területén belüli célpontokra is bevethessen – közölte vasárnap este a New York Times amerikai tisztviselőkre hivatkozva. A lap tudomása szerint a mintegy 190 mérföld hatótávolságú ATACMS rakéták bevetését engedélyezte az amerikai elnök a kurszki régióban az észak-koreai csapatok oroszországi megjelenése miatt. A döntést nagy jelentőségű változásnak nevezi a cikk az amerikai hozzáállásban, két hónappal Joe Biden távozása és Donald Trump megválasztott elnök érkezése előtt; utóbbi az ukránoknak nyújtott támogatások csökkentését helyezte kilátásba. Az orosz-ukrán háború újabb fordulóponthoz érkezett, miután Oroszország az egyik legnagyobb szabású légitámadását indította meg Ukrajna ellen vasárnap hajnalban. Az ukrán külügyminiszter szerint a támadás célpontjai között békés városok, alvó civilek és kritikus infrastruktúra is szerepelt - közölte a Sky News. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×