Csillagász kutatók szerdán közölték, hogy a most felfedezett "szuperföld" - a mi bolygónknál lényegesen nagyobb, de a Neptunusznál kisebb kőzetbolygó -, és veszélyesen közel kering egy, a mi Napunknál halványabb és valamivel kisebb tömegű csillaghoz, mintegy 18 óránként gyorsan kitöltve egy pályát -írja a Reuters híradása nyomán a Portfolio. A bolygó a Tejútrendszerben, a Földtől mintegy 41 fényévre található a Rák csillagképben.
A James Webb űrteleszkóp műszerei a bolygó körül jelentős, bár barátságtalan légkört jeleztek, amit talán egy hatalmas magmaóceánból feltörő gázok táplálnak folyamatosan. Renyu Hu, a NASA Jet Propulsion Laboratory és a Caltech bolygókutatója azt mondta:
"A légkör valószínűleg szén-dioxidban vagy szén-monoxidban gazdag, de más gázok is lehetnek benne, például vízgőz és kén-dioxid. A jelenlegi megfigyelések nem tudják pontosan meghatározni a légkör összetételét".
Az űrteleszkóp által gyűjtött adatokból nem derül ki egyértelműen, milyen vastag is a bolygó légköre. Renyu Hu szerint olyan vastag is lehet, mint a Földé, de akár vastagabb is , mint a Vénuszé, amely a legsűrűbb a Naprendszerben.
Az 55 Cancri bolygó mintegy 8,8-szor nagyobb tömegű, mint a Föld, átmérője pedig körülbelül kétszer akkora, mint a mi bolygónké. Csillaga körül az első a sorban, keringési távolsága a Nap-Merkúr távolság huszonötöde, így a felszíni hőmérséklete körülbelül 1725 Celsius-fok.
Brice-Olivier Demory asztrofizikus és a tanulmány társszerzője, a svájci Berni Egyetem Űr- és Lakhatósági Központjának munkatársa azt mondta, hogy az eddig felfedezettek közül ez az egyik legforróbb exobolygó, valószínűleg vannak a galaxisban ideálisabb nyaralóhelyek is.