eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: Pixabay

A zene ChatGPT-jének egyik alapítója máris milliárdnyi előfizetőt jósol

A zene-generáló Suno a közelmúltban még nem is szerepelt a legfontosabb generatív MI-alkalmazások között, mostanra viszont a Microsoft MI-alkalmazásokat összegyűjtő Copilot alkalmazásába is bekerült a ChatGPT mellett.

A Suno gyorsan felívelő hírneve elsősorban annak köszönhető, hogy szöveges promptok alapján a korábbiaknál jóval jobb minőségű zenéket képes előállítani, mégpedig énekkel, több nyelven is - írja a dalszerzo.hu.

Egyelőre még csak egyperces dalok generálhatók az alkalmazással, de mint írják, ez hamarosan a duplájára emelkedik.

Ezt a dalt a jelenleg még nem publikus, hanem a hamarosan megjelenő V3 modellel íratta a Rolling Stone újságírója, a megadott prompt pedig az volt, hogy "solo acoustic Mississippi Delta blues about a sad AI", azaz "szólóhangszeres akusztikus Mississippi Delta blues egy szomorú mesterséges intelligenciáról":

Mint írják, a Rolling Stone cikkében a Suno egyik alapítója, Mikey Shulman a startup küldetését "a zenekészítés demokratizálásában" látja. Véleménye szerint a zenehallgatók scáma jóval meghaladja a zenét előállítókét, és

víziója szerint hamarosan egymilliárd ember fog havi 10 dolláros előfizetésért cserébe dalokat generálni az alkalmazással.

Mikey Shulman szerint azonban ez nem jelenti azt, hogy a művészek feleslegessé válnának. Úgy fogalmaz: "Az a célunk, hogy legyen egymilliárd ember, akik sokkal mélyebben foglalkoznak a zenével, mint most. Ha tömegek foglalkoznának a zenealkotással, a zenei ízlésük kiművelésével, az a művészeknek is jó lenne. A zene általunk elképzelt jövője kifejezetten művészbarát".

Egy, a lapnak nyilatkozó menedzser szerint viszont igenis érinteni fogja a zenészek megélhetését, ha például a filmekben felhasználható minőségű zenét állítanak elő az MI-alkalmazások. Az ismert slágerekért, mint mondta, továbbra is fizetni fognak a produkciós cégek és reklámügynökségek, a többit azonban leválthatják a jogdíjmentes zenék.

A Suno fő befektetője, a korábban a (később a Spotify által felvásárolt) EchoNest adatelemzőbe befektető Rodriguez is arról beszélt a Rolling Stone magazinnak, hogy szerinte a Sunónak több előfizetője lehet majd, mint a Spotify-nak - írja a lap. Szerinte ez jelenleg még butaságnak tűnik, de az igazán naggyá váló cégekben az a közös, hogy képesek kézenfekvővé változtatni valamit, ami korábban értelmetlennek tűnt.

A befektető számít rá, hogy a céget beperelhetik a jogtulajdonosok, ugyanis a Suno fejlesztői egyelőre nem árulják el, milyen zenéket használnak a modellek betanításához.

Rodriguez a jogi kockázatot úgy kommentálta, hogy "Ha meglettek volna a megállapodások a kiadókkal, talán nem is fektettem volna pénzt a cégbe. Azt akartam, hogy kötöttségek nélkül tudják végezni a fejlesztést." A csapat ettől függetlenül azért kapcsolatban áll kiadókkal, és úgy gondolják, a zenészek iránti tiszteletük jele, hogy nem lehet azt kérni az alkalmazásuktól, hogy meghatározott zenészek stílusát, előadók énekhangját használja fel - írják.

Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×