Az Oxfordi Egyetem kutatói 20 millió beteg adatait nézték át, és kiderült, a koronavírus elleni védőoltás beadásának igen komoly járulékos egészségügyi előnyei lehetnek: akár egy éven át is jelentősen csökkentheti a betegség okozta szív- és érrendszeri problémák kialakulásának kockázatát – írja a hvg.hu.
A Heart című orvosi szaklapban ismertetett kutatásban több vakcina hatását is vizsgálták, így többek között az AstraZeneca, a Janssen-vakcina, valamint a Moderna és a Pfizer mRNS-alapú védőoltását megkapó betegek adatait is górcső alá vették, és a szakemberek azt találták, hogy a védőoltások védtek a legjobban a fertőzéshez kapcsolódó szívelégtelenség és vérrögök kialakulása ellen a fertőzést követő első hónapban.
Ebben az időszakban a szívelégtelenség 55 százalékkal, a vénákban és artériákban kialakuló vérrögök kialakulásának kockázata pedig 78 és 47 százalékkal csökkent az oltatlanokhoz képest. A fenti különbség 3–6 hónappal a fertőzés után 39, 47 és 28 százalék, míg 6–12 hónappal a fertőzés után 48, 50 és 38 százalék volt.
A különös növekedés annak köszönhető, hogy a védőoltás akkor is megóvja a betegeket a súlyos szövődmények kialakulását, ha áttöréses fertőzésben szenvednek, vagyis a vírus kikerülte a vakcina védőhatását.