eur:
408.03
usd:
375.17
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Forrás: nasa.gov / Ge-Cheng Zha

Napelemes, önjáró repülőgép mehet a Marsra

A NASA lát lehetőséget a szolár-meghajtású repülőben, ami a Napból nyert energiával 16 ezer kilométert is repülne évente a vörös bolygó körül.

A NASA marsi helikoptere volt az első olyan ember alkotta eszköz, ami repült egy idege bolygó felszínén, csakhogy január 18-án eltört a propellere, így használhatatlanná vált - írja a HVG. Ez azonban azt jelenti, hogy egy új ötlet fokozottan érdekessé vált a kutatóintézet számára.

Mint azt a lap leírja, az Egyesült Államok űrhivatalának van egy támogatási rendszere, a NASA Innovative Advanced Concept (NIAC), amelyben az univerzum és a Naprendszer alaposabb megismeréséhez hozzásegítő ötletek gazdáinak biztosít kisebb-nagyobb mértékű finanszírozást. A többkörös rendszer első fordulójában csak kisebb összeget kapnak a pályázók, hogy abból megmutathassák, hogyan valósítanák meg elképzelésüket.

Ezen a pályázaton nyert támogatást (több másikkal együtt) a Coflow Jet nevű amerikai cég egyik mérnöke, Ge-Cheng Zha is. A Mars Aerial and Ground Intelligent Explorer (MAGGIE) nevű szerkezet az, amely szó szerint túlszárnyalhatná az Ingenuity sikerét.

A MAGGIE egy kettős merev szárnyú repülőgép, ami napenergiát hasznosítva körözne a bolygó felszíne felett.

A marsi helikopter összesen 11 kilométert tett meg, mielőtt használhatatlanná vált, a nyertes mérnök azonban úgy számol, hogy alkotása minden egyes marsi évben megtenne 16 ezer kilométert - feltéve, ha nem éri baleset, például nem találja el egy meteor.

A repülő műszerrel a Mars mágneses mezőit tanulmányoznák a tudósok, hogy feltárhassák a bolygómag működését. Ezen felül vizsgálná a metánkibocsátást és feltérképezné a felszín alatti jeget.

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×