A szakemberek azt írják közleményükben, hogy az égi pályáját járó Hold először megközelíti az apró Vénuszt, majd egy látszólagos égi ütközés során be is kebelezi azt. A nappali égen az óriási és halvány holdsarló mellett az apró, tündöklően fényes félvénusz megkapó látvány lesz az égi ütközet során.
A jelenség igazán jól csillagászati távcsővel észlelhető. Az időjárás kedvezőnek ígérkezik, így a nappali égen a halvány, keskeny holdsarló, és a hozzá képest hatalmas fényességű, kövér félvénusz különleges kontrasztot alkot majd távcsöveink látómezejében.
A Vénusz nagyon apró lesz a Holdhoz képest, hiszen a holdsarló jelenleg nyolcvannyolcszor nagyobbnak látszódik a Vénusznál. A Vénusz felületi fényessége azonban huszonötszörösen meghaladja a holdsarlóét, így
az apró félvénusz fényesen világít majd a hatalmas holdsarló mellett.
A holdsarló déli részén a Schickard óriáskrátere is látható lesz, amely 212 km-es átmérőjével az egyik legnagyobb becsapódási kráter a Hold felszínén. Nem sokkal e fölött lép majd be a Vénusz.
A közeledő páros Budapestről nézve 11.10-kor megérinti egymást, majd a Vénusz alig egy perc leforgása alatt eltűnik a holdperem széle mögött. Nagy nagyításon először a bolygó északi csúcsát látjuk eltűnni, majd 49 másodperc múlva a teljes Vénusz a Hold mögé bújik. A kilépésre kicsivel több, mint egy órát kell várnunk, amely 12.22-kor fog bekövetkezni.
Készülődés
Az izgalmas égi találkozót a csillagvizsgáló legnagyobb távcsöveivel, és az Észlelőrét teleszkópjaival is megtekinthetik a látogatók. Emellett a Nap titkai is feltárulnak ezen a délelőttön: különleges Hidrogén alfa távcsövekben várják a látogatókat a napfelszín formás napfoltjai, és a naplégkör szökőkút, vagy híd alakú protuberanciái. A programra az egyéni látogatók mellett iskolás csoportok jelentkezését is várják a szervezők.