eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 17. vasárnap Gergő, Hortenzia
Nyitókép: gillessanmartin - https://www.inaturalist.org/observations/96976073, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=113179216

Harapni is képes ez az invazív rovar, ki kell találni valamit ellene

2013-tól kezdődően újabb invazív rovarfajjal találkozhatunk Magyarországon, és nem csak az erdőkben, hanem akár az otthonunkban is.

Idegen eredetű rovarok, ezúttal tölgy-csipkéspoloskák jelentek meg Miskolcon - számolt be róla a boon.hu. Az apró, 2-4 milliméteres testhosszal rendelkező poloskafaj Észak-Amerika keleti partvidékéről származik, és a 2000-es évektől kezdődően jelent meg Európában is, Olaszország irányából terjedve észak felé. Nevét a kinézetéről kapta, szárnyai szögletesek és csipkére emlékeztetnek. Habár elsősorban tölgyfák nedveit szívogatják, az embert is képesek "megharapni".

Paulovkin András entomológus azt nyilatkozta a boon.hu-nak az invazív rovarok kapcsán, hogy bár közeli rokona, a platán-csipkéspoloska már régebb óta él hazánkban, a két kártevő faj az utóbbi időben tömegesen elszaporodott. Kirándulások alkalmával, illetve akár városi környezetben is találkozhatunk velük.

Az ember bőrére kerülve próbaszívásokat végezhetnek, ezek azonban veszélytelenek, nem terjesztenek humán betegségeket.

A portál megkérdezett egy rovarirtásra szakosodott helyi szakembert is arról, hogyan védekezhetünk ellenük. Kiss János bogármérnök szerint a tölgy-csipkéspoloska irtására, mivel új faj, még nincs kidolgozott módszer.

„Alapvetően fák élősködője, így hiába irtjuk ki az éppen a teraszunkon tartózkodó rovarokat, egy idő után újak érkeznek a helyükbe, és a felmelegedett falra telepednek. Ezek olyan nőstények, amelyek télre szeretnék elvermelni magukat" - fogalmazott a szakértő.

A rovarmérnök magyarázata szerint

a klasszikus rovarirtó szerek is jók a csipkéspoloskák ellen, de a legfontosabb a mechanikus védelem.

Fizikailag kell elzárnunk magunkat a rovarok elől jó nyílászárókkal és szúnyoghálóval, csapdát azonban nem tud ajánlani, ami megfogná őket. Szerinte, ha megakadályozzuk, hogy a nőstények befészkeljék magukat valamilyen védett helyre télire, azzal csökkenthető az egész populáció. A poloskafélék keringése a darazsakhoz hasonlóan nagyban függ a külső hőmérséklettől: hidegben lelassulnak, nem képesek repülni.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 17. 15:57
2024. november 17. 10:04
×
×
×
×