eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél
Nyitókép: Pixabay

Már nincs, aki felelhetne a kérdésre: milyen volt belülről a normandiai partraszállás?

100 éves volt az utolsó tanú, Léon Gautier.

Százéves korában hétfőn az észak-franciaországi Caen egyik kórházában elhunyt Léon Gautier, a normandiai partszállás utolsó francia túlélője.

Léon Gautier egyike volt annak a százhetvenhét francia zöldsapkásnak - a Kieffer-kommandónak -, aki 1944-ben a Hitler katonái által védett normandiai partszakaszt ostromolták.

Emmanuel Macron francia elnök a "felszabadulás hőseinek" nevezte Gautier-t és a társait. Soha nem feledjük el őket - írta a Twitteren.

A múlt hónapban Léon Gautier a haditengerészeti akadémia egyik kadétjának ajándékozta sapkáját, és részt vett a Colleville-Montgomeryben tartott katonai felvonuláson, nem messze attól a partszakasztól, ahol huszonegy éves korában partra szállt. A fiatal tengerész féltérdre ereszkedett Léon Gautier előtt, aki kerekesszékében ült, hogy megigazíthassa a sapkát.

Léon Gautier egyike volt azoknak a franciáknak, akik az utolsó francia hadihajókon Nagy-Britanniába utaztak, hogy csatlakozzanak a Charles de Gaulle francia tábornok vezette Szabad Francia Erőkhöz, amikor a németek 1940-ben megszállták Franciaország északi felét.

Kamerunban, Kongóban, Szíriában és Libanonban harcolt, majd a partraszállás után részt vett Franciaország felszabadításában.

A háború után angol feleségével visszatért Nagy-Britanniába, ahol hét évig élt, majd visszatért Franciaországba, ahonnan újabb hét évre Afrikába költözött, majd egy baleset után, amely miatt a nyakától a lábáig gipszben volt, visszatért Franciaországba.

Az 1990-es évektől a normandiai Calvados megyében fekvő Ouistrehamban élt.

Címlapról ajánljuk
Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

A megtermelt élelmiszerek több mint harminc százaléka a szemetesbe kerül, miközben napjainkban már a fejlett országok szegényebb polgárai is kénytelenek lejjebb adni fogyasztásuk mennyiségéből vagy minőségéből – mondta az InfoRádióban az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet ügyvezetője. Dexler Dóra figyelmeztetett: nem jó az sem, ha csak a spórolásra gondolunk, mert a legolcsóbb élelmiszer nem feltétlenül a legjobb minőségű.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Elbukni látszik az egyedülálló demokratikus kísérlet: most jön a kegyelemdöfés

Elbukni látszik az egyedülálló demokratikus kísérlet: most jön a kegyelemdöfés

Az „arab tavaszt” követően az arab világ demokratizálódásának nagy reménysége volt az észak-afrikai, csaknem 12 milliós ország, Tunézia, ahol a 2010-es évek közepén rövid időre valóban létre tudott jönni egyfajta – igaz, ingatag – plurális demokrácia. Az igazi népképviseleti hagyományok hiánya és a megoldhatatlannak tűnő gazdasági problémák azonban kikezdték a rendszert, és 2019-ben nagy erővel tört be egy addig a politikán kívüli szereplő, Kaisz Szaíd. Az új elnök rövid időn belül belekezdett a jogállami vívmányok leépítésébe, és mostanra autoriter hatalmat épített ki. Vasárnap elnökválasztást tartanak Tunéziában, ahol Szaíd és egy áljelölt mellett egyetlen valódi kihívó indul, akit azonban pár héttel a voksolás előtt börtönbe vetettek. Nagyon úgy tűnik ezért, hogy a választás csak színjáték lesz, melynek célja Szaíd tekintélyuralmi rendszerének népi legitimálása.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×