eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: pexels

Autósbosszantó közlekedési lámpát tesztelnek

Csak akkor vált zöldre egy közlekedési lámpa, ha az autós megfelelő sebességgel érkezik. Kanadában használják, elsősorban óvódák és iskolák közelében.

A FRED (feu de ralentissement éducatif), azaz magyarul „oktatási célú forgalomlassítási lámpát” egy kanadai városban alkalmazzák.

A Brossardban a 90 napos tesztüzem keretében felszerelt speciális közlekedési lámpa viszont a szabályszerűen közlekedőket jutalmazza. Alaphelyzetben pirosat mutat, azonban a sebességhatárt betartva közeledő autósokat zöldre váltva tovább engedi.

Egy olyan utcában helyezték el, ahol óvoda és iskola is található, a kezdeti tapasztalatok pedig a polgármester elmondása szerint nagyon kedvezőek. Korábban 40 km/h volt az utcában közlekedő autók átlagsebessége, FRED bevezetése óta ez az érték 29 km/h-ra csökkent - írja a promotions.hu.

Dunakeszin, a Pálya utcánál egyébként volt már egy hasonló szerkezet. Az ottani kereszteződésben műkdött, és ha valaki gyorsan érkezett, akkor pirosra váltott. A helyi lap 2016-ban írt arról, hogy speciális közlekedési lámpákat szereltek fel. A lámpákat összekötötték egy-egy sebességmérővel, amely, ha 50 km/h-nál többet jelez, akkor automatikusan pirosra váltotta a Muskátli utcai lámpákat.

Januárban írtunk arról, hogy csak azok haladhatnak folyamatosan, akik betartják a sebességhatárt a 82-es főút écsi szakaszán. A Győr–Pannonhalma kerékpárút-beruházás során egy nyomógombos jelzőlámpát telepítettek a József Attila utcai buszmegálló melletti gyalogátkelőhöz, amivel a zebra és a kerékpár út is biztonságban megközelíthetővé vált. Már csak azért is, mert a zebrától úgy 100 méterre mindkét irányban sebességmérő készülékek figyelik a közeledő autókat. Ha pedig azt érzékelik, hogy valaki jelentősebben meghaladja a megengedett 50 km/órás sebességet, egyszerűen pirosra váltják a lámpát a sofőr előtt.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×