eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Twitter

Fontos teszt előtt áll a SpaceX: a Mars-misszió a tét

A Starship rakétarendszerrel szeretne Elon Musk cége embert juttatni a Marsra, de egyelőre még az a vágy, hogy sikerüljön Föld körüli pályára állítani azt.

A Starship a Super Heavynek nevezett rakéta tetején várja, hogy akár már a jövő héten megkíséreljék kilövését. Musk szerint az első kísérletnek mindössze 50 százalékos esélye van a sikerre, de 80 százalékos biztonsággal állítja, hogy az év végéig képesek lesznek Föld körüli pályára állítani - írja a Sky News.

Ez a SpaceX eddigi legerősebb rakétarendszere. A Super Heavy hordozórakéta 33 hajtóművel van felszerelve, egy februári próba alkalmával képes volt elegendő energiát termelni ahhoz, hogy pályára tudja állítani a Starshipet. A jövő hétre tervezett tesztben ugyanakkor a teljes rakétarendszert tennék már próbára.

Ünnepi próba jöhet

A rakétarendszer második szintje, az asztonautákat a jövőben szállító űrhajó elindítását tervezik ekkorra. A terv az, hogy a Starship Föld körüli pályára áll, majd visszalép a légkörbe és Hawaii környékén ereszkedne az óceánra. A Super Heavy hordozórakéta eközben a kilövőhely közelében kísérel meg leszállni.

Az amerikai Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) által közzétett közlemény szerint

a kísérleti indítást húsvét hétfőn hajthatják végre,

a tartalék időpontok között pedig kedd és szerda szerepel. A teszt feltétele a kilövési engedély kiadása, ami a repülést felügyelő hatóság közlése szerint még nem történt meg.

A Starship űrhajó már a kilövőállásban várja az engedélyt. A tesztrepülést egy Booster 7 nevű Super Heavy prototípussal kísérelik majd meg. A SpaceX szerint ez egy teljesen újrafelhasználható szállítórendszer lesz, amely legénységet és rakományt is képes szállítani.

Eleinte műholdak pályára állításában segédkezhet, de Elon Musk szerint később a Holdra, majd a Marsra is embert lehet ezzel a rendszerrel eljuttatni.

A NASA segítette a rendszer finanszírozását, és azt tervezi, hogy Artemisz programja keretében több mint 50 év után először a Holdra juttat vele űrhajósokat. A magánfinanszírozású dearMoon küldetés célja szintén az, hogy legénységet vigyen a Holdra és vissza a Starship fedélzetén.

A kísérleti indítást négy évvel azután végzik el, hogy a Starshipet bemutatták a sajtónak. Elon Musk terve az, hogy még a mi életünkben ember lakta telepet hozzon létre a vörös bolygón.

Címlapról ajánljuk
Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×