eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Twitter

Fontos teszt előtt áll a SpaceX: a Mars-misszió a tét

A Starship rakétarendszerrel szeretne Elon Musk cége embert juttatni a Marsra, de egyelőre még az a vágy, hogy sikerüljön Föld körüli pályára állítani azt.

A Starship a Super Heavynek nevezett rakéta tetején várja, hogy akár már a jövő héten megkíséreljék kilövését. Musk szerint az első kísérletnek mindössze 50 százalékos esélye van a sikerre, de 80 százalékos biztonsággal állítja, hogy az év végéig képesek lesznek Föld körüli pályára állítani - írja a Sky News.

Ez a SpaceX eddigi legerősebb rakétarendszere. A Super Heavy hordozórakéta 33 hajtóművel van felszerelve, egy februári próba alkalmával képes volt elegendő energiát termelni ahhoz, hogy pályára tudja állítani a Starshipet. A jövő hétre tervezett tesztben ugyanakkor a teljes rakétarendszert tennék már próbára.

Ünnepi próba jöhet

A rakétarendszer második szintje, az asztonautákat a jövőben szállító űrhajó elindítását tervezik ekkorra. A terv az, hogy a Starship Föld körüli pályára áll, majd visszalép a légkörbe és Hawaii környékén ereszkedne az óceánra. A Super Heavy hordozórakéta eközben a kilövőhely közelében kísérel meg leszállni.

Az amerikai Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) által közzétett közlemény szerint

a kísérleti indítást húsvét hétfőn hajthatják végre,

a tartalék időpontok között pedig kedd és szerda szerepel. A teszt feltétele a kilövési engedély kiadása, ami a repülést felügyelő hatóság közlése szerint még nem történt meg.

A Starship űrhajó már a kilövőállásban várja az engedélyt. A tesztrepülést egy Booster 7 nevű Super Heavy prototípussal kísérelik majd meg. A SpaceX szerint ez egy teljesen újrafelhasználható szállítórendszer lesz, amely legénységet és rakományt is képes szállítani.

Eleinte műholdak pályára állításában segédkezhet, de Elon Musk szerint később a Holdra, majd a Marsra is embert lehet ezzel a rendszerrel eljuttatni.

A NASA segítette a rendszer finanszírozását, és azt tervezi, hogy Artemisz programja keretében több mint 50 év után először a Holdra juttat vele űrhajósokat. A magánfinanszírozású dearMoon küldetés célja szintén az, hogy legénységet vigyen a Holdra és vissza a Starship fedélzetén.

A kísérleti indítást négy évvel azután végzik el, hogy a Starshipet bemutatták a sajtónak. Elon Musk terve az, hogy még a mi életünkben ember lakta telepet hozzon létre a vörös bolygón.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×