eur:
411.2
usd:
392.55
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Wikipédia/Event Horizon Telescope

Mellbevágó felfedezést tettek a fekete lyukak és a sötét energia kapcsolatáról

A teória fontos kérdésre ad választ – ha igaznak bizonyul.

Egy radikális új elmélet szerint a fekete lyukak belseje rejtheti a régóta keresett sötét energiát, ami sokak szerint a világegyetem tágulásának előidézője. A teória szerint a sötét energia nem szétterülve létezik a téridőben, ahogyan azt fizikusok feltételezték, hanem a fekete lyukakban keletkezik és ott is marad, így ezek a masszív objektumok lehetnek az univerzum tágulásának hajtómotorjai – írja az Origo a The Astrophysical Journal és a The Astrophysical Journal Letters című folyóiratokban megjelentek alapján.

„Feltételezésünk szerint a fekete lyukak lehetnek a sötét energia forrásai. A sötét energia akkor jön létre, amikor a hagyományos anyag a nagy tömegű csillagok összeomlása során összenyomódik" – mondta a kutatás egyik szerzője, Duncan Farrah, a Hawaii Egyetem csillagásza.

A tudósok először az 1990-es évek végén vetették fel a sötét energia létezésének lehetőségét, mert a távoli csillagok mérése során arra jutottak, hogy a világegyetem tágulása felgyorsult. A felfedezés azonban problémát jelentett a csillagászok számára:

a gravitációnak lassítania kellene a tágulást, de akkor mégis miért gyorsul a folyamat?

A megoldást a gravitáció ellen dolgozó sötét anyagban látták.

Az új tanulmányban a csillagászok a fiatal (csillagképző), és az alvó (vagyis csillagokat már nem termelő) galaxisok fekete lyukainak tömegét hasonlították össze. A fiatalabb galaxisokban a fekete lyukak a közeli csillagok és más anyagok elnyelésével tudnak növekedni, de az idősebb galaxisokban már nincs nyersanyag, ami táplálná ezeket a behemót képződményeket. Ennek ellenére azt találták, hogy az alvó csillagrendszerekben lévő fekete lyukak a vártnál hétszer-hússzor nagyobb tömegűek, azaz más folyamat révén növekednek.

Ha az elmélet helytálló, akkor

a fekete lyukak a világegyetem tágulásával összhangban fognak növekedni.

ChrisPearson, a tanulmány társszerzője szerint most először kapcsolták össze a sötét energiát magukban rejtő fekete lyukakat a világegyetem kézzelfogható megfigyeléseivel.

Az új elméletnek vannak kritikusai is, akik vitatják a fekete lyukak és a sötét energia közti kapcsolatot. Véleményük szerint túl kevés adat áll rendelkezésre, és tovább kutatómunkára lenne szükség a végső konklúzió levonásához.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×