eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Ír akcentusa lett a prosztatadaganattól egy amerikai férfinak

Az ötvenes években járó észak-karolinai férfi soha nem járt Írországban.

A férfinál idegen akcentus szindróma alakulhatott ki a daganatos betegség hatására a British Medical Journal szerint: az ír kiejtés haláléig kísért őt a BBC cikke szerint.

Hasonló esetek ha kis számban is, de előfordultak már világszerte. A férfi esetét feldolgozó, észak- és dél karolinai kórházakban praktizáló orvosok szerint a férfié volt az első prosztatarákos eset, amely idegen akcentus szindrómát hozott létre, és mindössze a harmadik olyan alkalom, amikor rosszindulatú daganatos betegség alakította ki az állapotot.

Csak távoli ír rokonai voltak

A férfi nevét és nemzetiségét nem hozták nyilvánosságra a tanulmány készítői, annyi azonban kiderült róla, hogy húszas éveiben Angliában élt és vannak távoli ír családtagjai, illetve barátai is. Ő maga azonban soha korábban nem beszélte akcentussal az angolt.

"Akcentusa kontrollálhatatlan volt, minden helyzetben jelen volt és állandósult"

- írják a kutatók , hozzátéve, hogy a jelenség 20 hónappal a kezelés elindítása után kezdődött. Amikor állapota rosszabbodott, akkor is megmaradt az akcentus, amely haláláig kísérte a férfit.

Neurológiai rendellenesség okozta a fura jelenséget

"A tünetek megjelenésekor nem tapasztaltunk nála neurológiai eltérést, pszichiátriai betegséget vagy agyi MRI-rendellenesség a vizsgálatok alapján. A kemoterápia ellenére neuroendokrin prosztatarákja tovább terjedt, ami multifokális agyi áttéteket és valószínűleg paraneopláziás felszálló bénulást eredményezett, ami a halálához vezetett" - áll a kutatásban.

A kutatók gyanúja szerint a hangváltozást egy

paraneopláziás neurológiai rendellenességnek nevezett állapot

okozta. Ez akkor fordul elő, amikor a rákos betegek immunrendszere megtámadja az agyuk, valamint az izmok, az idegek és a gerincvelő egyes részeit.

Ijesztő az állapot az érintettek száma

Az idegen akcentus szindrómában szenvedő emberek szerint az állapot ijesztő: amikor beszélni kezdenek, olyan, mintha egy idegent hallanának.

A brit Linda Walker 2006-ban sztrókot szenvedett el: ezt követően jamaikai akcentusban kezdett el beszélni.

Az egyik első ismert esetet 1941-ben jegyezték fel, amikor egy fiatal norvég nő német akcentussal kezdett el beszélni, miután a második világháború egyik légitámadása során bombasrapnel találta el. A helyiek emiatt náci kémnek hitték.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×