eur:
393.05
usd:
363.57
bux:
72351.87
2024. július 5. péntek Emese, Sarolta
Pisa, 2010. július 19.Első alkalommal végeznek távirányítású robot segítségével veseátültetést Olaszországban, a pisai Egyetemi Kórházban 2010. július 3-án. Ugo Boggi, a sebészeti és transzplantációs osztály igazgatója 2010. július 19-án bejelentette, hogy az élődonoros vesetranszplantáció sikeres volt. A Da Vinci robottechnikai rendszer segítségével egy 57 éves anya egyik veséjét ültették be 37 éves lánya szervezetébe. (MTI/EPA)
Nyitókép: EGYETEMI KÓRHÁZ

Magyarországon elsőként végeztek robottal tüdőműtétet - videó

A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjában (PTE KK) az országban elsőként végeztek mellkas sebészeti beavatkozást robot közreműködésével.

A tájékoztatás szerint a DaVinci Xi nevű, közelmúltban beszerzett sebészeti robottal a beteg tüdejét operálták meg. A korszerű beavatkozás révén a páciens kisebb fájdalommal és gyorsabb felépüléssel számolhat.

A PTE KK Robotsebészeti Munkacsoportja már több nőgyógyászati, sebészeti, urológiai műtét elvégzésén van túl a Pécsen idén ősz óta szolgáló robot segítségével.

Papp András, a munkacsoport vezetője a videófelvételen közölte: Magyarország első robotasszisztált mellkassebészeti műtétje után egy teljes program indul a szakterületen, továbbá fül-orr gégészeti robotsebészeti eljárásokat is végeznek a jövőben.

Szalai Gábor, PTE KK Sebészeti Klinikájának adjunktusa a beavatkozás részletei kapcsán ismertette: a robotsebészeti beavatkozások alatt az operációt végző orvos, a "konzolsebész" nem közvetlenül a beteg mellett áll, hanem egy erre a célra kialakított irányítóegység mellől ad kezével utasításokat a robotkaroknak. Ezzel együtt mindent, ami a műtét során történik, az orvos irányít. A szakember azt mondta, hogy az újfajta eljárások a hagyományos műtétekhez képest kisebb megterhelést és gyorsabb felépülést biztosítanak a betegeknek.

A robottal szinte minden mellkassebészeti beavatkozást el lehet végezni, a tüdőt érintő műtétek esetében pedig elsősorban a szerv korai stádiumú daganatos elváltozásainak kezelésében veszik majd nagy hasznát a gépnek.

A PTE szeptember végén közleményben jelentette be, hogy egy 3,8 milliárd forint európai uniós támogatási összegű projekt egyik kiemelt tartalmi elemeként adták át az első vidéki robotsebészeti eszközt a pécsi klinikán. A sebészeti robottal azok az orvosok végezhetnek el beavatkozásokat, akik nemzetközi robotsebészeti szakvizsgán szereztek korábban képesítést - közölte akkor az egyetem.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.05. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×