A héten másodszor sem sikerült fellőni az amerikai űrkutatási hivatal által épített, valaha volt legerősebb rakétát és rajta az Orion űrkapszulát, amely ember nélküli küldetésre indulna a Holdat megkerülve.
A hétfői kísérletet azért kellett leállítani, mert a tervezett start előtt mintegy háromnegyed órával a hármas hajtóműnél hibát észleltek a hidrogénadagoló rendszerben, és már nem lehetett a tervezett indulás előtt kijavítani. Ezelőtt még kommunikációs hibák is felléptek.
A hétfőihez hasonlóan szombaton is a tankolási folyamatot kellett leállítani egy makacs üzemanyag-szivárgás miatt - derült ki a NASA élő közvetítéséből. A space.com összegzése szerint a hidrogén szivárgott, ezért nem lövik fel szombaton a Space Launch System (SLS) "megarakétát".
A NASA mérnökei az Artemis 1 indítása előtti visszaszámlálás közben többször is megpróbálták elhárítani a hibát, például azzal, hogy felmelegítették a tartály csatlakozóját és hideg üzemanyaggal igyekeztek lehűteni, hogy megállítsák a szivárgást.
Ezek után a NASA-nak legkorábban hétfőn (szeptember 5-én) nyílik lehetősége ismét megpróbálni fellőni a rakétát, feltéve, hogy a szivárgási problémán addig úrrá tudnak lenni. Viszont aznap nem lesz kétórás az indítási ablak, csupán 90 perces. A felszállásra észak-amerikai idő szerint 17:12-től kerülhet sor (magyar idő szerint éjfél után 12 perccel kezdődhet a kilövés).
Amennyiben hétfőn nem futnak neki a dolognak, akkor kedden is megkísérelhetik az indítást, ám akkor nagyon rövid idő áll csak rendelkezésre, mindössze 24 perc.
Az Artemis 1 az első tesztrepülés a NASA Artemis-programjában, amely sok évtized után, 2025-re űrhajósokat juttatna a Holdra.
A mostani küldetés a NASA valaha volt legerősebb rakétája, a Space Launch System és az Orion űrkapszula személyzet nélküli tesztje, amelyben arról akarnak megbizonyosodni, hogy mindkét jármű biztonságos az űrhajósok számára.
A fellövést követően az Artemis 1 Hold-körüli pályára állna és tudományos kísérleteket végezne, mielőtt a 42 napra tervezett küldetés végén visszatér a Földre, Kalifornia partjainál a Csendes-óceánba zuhanva.
Az űrversenyről a közelmúltban hosszú interjú készült az InfoRádió Aréna című műsorában Kiss Lászlóval, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatójával.