Időt nyerhet a transzplantációra alkalmas szervek megmentésével ez a módszer: a szervátültetésre várók életét mentheti meg. Amikor egy élőlény szívverése leáll, a szervezetet megfosztja azoktól a tápanyagoktól, melyekre szüksége van, valamint az oxigéntől is. A szervek megduzzadnak, az erek összeomlanak, és a sejtek elhalnak.
A sejthalált eddig visszafordíthatatlannak vélték a kutatók, de a Yale kutatóinak sikerült a változások egy részét visszafordítani a halál bekövetkezte utáni egy órán belül – írja a BBC.
A sejtek visszatértek az életbe
"Több olyan sejt funkcióját is vissza tudjuk állítani létfontosságú szervekben, amelyeknek már el kellett volna pusztulniuk. A sejtek órákkal az után is működtek, hogy már nem működhettek volna" – mondta Nenad Sestan professzor. A kutatócsoport 2019-ben
sertésagyakon végzett már hasonló beavatkozást.
Most az OrganEx nevű technológiájukat úgy alakították át, hogy az egész testen működjön.
A következő technológiákat vetik be:
- szintetikus, meg nem alvadó vért az oxigén szállítására a szervezetben, mely képes átjutni az összeomló ereken
- egy 13 vegyületből álló koktélt a sejtek elhalásához vezető kémiai folyamatok megszakítására és az immunrendszer megfékezésére
- egy eszközt, amely ritmikusan pumpálja a folyadékot a testben, hogy utánozza a dobogását
A kísérleteket 100 sertésen végezték el, mélyaltatásban megállították szívüket, majd egy óra elteltével csatlakoztatták őket az OrganExhez, és hat órán át kapták a koktélt. Mindvégig érzéstelenítés alatt tartották az állatokat.
A hat óra leteltével eltávolították szívüket, májukat és veséiket, majd megmutatták, hogy azok részben életképesek maradtak, egyes funkciók megőrzésével.
Nem működtek ugyanakkor úgy, ahogyan annak előtte. A szív elektromos aktivitása helyreállt, néhány szívizomsejt képes volt összehúzódni.
"Kimutattuk, hogy molekuláris szinten valóban képesek vagyunk a sejtek részleges helyreállítására" – mondta Zvonimir Vrselja kutató.
A korábbi kísérletek eredménye is hasonlatos volt
A sertések feje és nyaka spontán mozogni kezdett: ez annak a jele lehet, hogy visszanyertek némi motoros funkciót, de ezt még további vizsgálatokkal kell ellenőrizni. A 2019-es kísérletben is mutattak a sertésagyak némi aktivitást, de ez nem utal mentális tevékenységre.
Az emberek szerveivel kapcsolatos felhasználhatóság hosszának kitolása érdekében még sok kutatandó terület maradt, de ígéretesek az eredmények. A kutatók szerint talán az is lehetséges, hogy
így az embereket is vissza lehet hozni az életbe,
akár órákkal azt követően, hogy leállt a szívük.