eur:
399.96
usd:
368.45
bux:
89731.32
2025. április 2. szerda Áron
Injection vial with syringe needle on blue and purple background. Coronavirus vaccine ready for worldwide administration.
Nyitókép: Stefan Cristian Cioata/Getty Images

A koronavíruson már átesettek számára is extra védelmet nyújt az oltás

Két friss kutatás szerint is jelentős plusz védelmet nyújt a koronavírus elleni oltás azok számára is, akik már átestek a megbetegedésen.

A vakcinák hatékonyságát most először vizsgálták azok esetében, akik átestek a fertőzésen az oltás felvételét megelőzően: a Lancetben megjelent két tanulmány bizonyítja, hogy a súlyos megbetegedés rizikójával szemben különösen erős védelmet alakítanak ki az oltások – írja a The Guardian.

Az első kutatást Brazíliában végezték a CoronaVac, a Janssen, a Pfizer és az AstraZeneca vakcinájának bevonásával. A szakemberek megállapítása szerint jelentős a védelem a tünetes újrafertőződéssel szemben mind a négy típus esetében, és ugyanez igaz a súlyos megbetegedésre és a halálozásra is.

A másik, svéd kutatás azt mutatta meg, hogy a fertőzésen átesettek az oltás felvételét követően kilenc hónapon át élveznek magasabb szintű védelmet.

A két kutatás együtt fontos bizonyítékát jelenti annak, hogy a fertőzésen való átesést követően is érdemes felvenni a vakcinát,

mivel annak előnyei függetlenek attól, hogy valaki volt-e már koronavírusos.

"A koronavírus elleni vakcinák bizonyítottan nagyon hatékonyak a tünetes fertőzés és a kórházi kezelés megelőzésében azok körében, akik még nem estek át a koronavíruson, de a korábban megfertőződöttek esetében kevésbé volt tiszta a kép. Az ő oltás utáni immunitásuk egyre fontosabb kérdéssé válik, főként a fertőzőképesebb variánsok megjelenésével párhuzamosan" – mondta Julio Croda, az első tanulmány szerzője, az Universidade Federal de Mato Grosso do Sul munkatársa. A brazil kutatásba 22 ezer ember vontak be.

"Mind a négy vakcina bizonyítottan jelentős extra védelmet nyújt a korábban koronavíruson átesettek számára, csökkentve a kórházi kezelés és a halálozás rizikóját. Folyamatos vita folyik arról, hogy a korábban fertőzött személyeket be kell-e oltani. Eredményeink arra utalnak, hogy

a vakcina előnyei messze felülmúlják a lehetséges kockázatokat,

és alátámasztják a védőoltás szükségességét a korábban a fertőzésen átesettek körében is" – vélekedik Croda.

A második, közel 3 millió ember bevonásával végzett vizsgálat megállapította, hogy egy korábbi fertőzésből származó, fertőzés okozta immunitással rendelkező személynél egy oltás 58 százalékkal csökkentette az újrafertőződés kockázatát két hónappal az oltás után, két oltás pedig 66 százalékkal csökkentette azt.

A szerzők elismerték mindkét tanulmány korlátait, köztük a kutatás megfigyelési jellegéből adódó torzítás kockázatát. Ezenkívül egyik tanulmány sem tartalmazott omikronnal történő újrafertőződésekből származó adatokat.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Ismét hidegháború: Donald Trump új fegyverrel támadja a világot
Szakértő mondja

Ismét hidegháború: Donald Trump új fegyverrel támadja a világot

Hidegháború dúl az Egyesült Államok és Kína között, a mostani vámintézkedések is ide vezethetők vissza – mondta az InfoRádióban Reile Zsolt. A Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója arról is beszélt, hogy az Egyesült Államok számára a külkereskedelem egy fegyver, ezt használja például Oroszország ellen az orosz–ukrán háború beszüntetésére, ezt veti be Kanadával és Mexikóval szemben is.

Nagy Dávid: komoly üzenete van a budapesti Netanjahu-meghívásnak

Budapest vendége lesz Benjamin Netanjahu, akit Orbán Viktor az után hívott meg Magyarországra, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki ellene. Nagy Dávid, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője az InfoRádió GeoTrendek című műsorában azt mondta: budapesti tartózkodását kihasználva az izraeli miniszterelnök várhatóan nemzetközi tárgyalásokat is folytat majd a napokban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
Statisztikai botrány: a KSH visszautasítja a manipulációra vonatkozó vádakat

Statisztikai botrány: a KSH visszautasítja a manipulációra vonatkozó vádakat

Súlyos statisztikai torzulásokra vonatkozó aggályokat fogalmaztak meg a magyar szegénységi adatokban Tátrai Annamária és Gábos András kutatók, akik szerint a KSH 2017 óta olyan eloszlási mintákat közöl, amelyek természetes módon nem jöhetnek létre. Vizsgálataik szerint tömegesen jelennek meg a szegénységi küszöb fölött „egy hajszálnyival” elhelyezkedő jövedelmek, amit más uniós országokban nem tapasztaltak. A KSH szerda esti közleményében visszautasította a manipuláció vádját, és hangsúlyozta: minden adatgyűjtésük nemzetközi standardok szerint zajlik, az Eurostat pedig rendszeresen validálja az eredményeket. A hivatal szerint a jelenlegi revízió a 2022-es népszámlálási adatok miatt történik, és nem érinti az adatok hitelességét.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×