Infostart.hu
eur:
355.22
usd:
312.58
bux:
0
2026. június 25. csütörtök Vilmos
室外天然气连接管道法兰
Nyitókép: BIN WANG/Getty Images

Orosz gázcsapzárás esetén a német feldolgozóipar lenne az "első áldozat"

Weinhardt Attila szerint a veszélyjelzés szintje jelenleg nincs az aggodalomra okot adó kategóriában.

A földgázellátási válsághelyzet legalacsonyabb, úgynevezett korai előrejelzési szintjét hirdették ki szerdán Németországban. Az intézkedést elővigyázatosságból tették, mert továbbra is nyitott kérdés, hogy milyen megoldása lesz a földgázszállítások elszámolásáról folyó vitának - mondta az InfoRádiónak a Portfolio elemzője, Weinhardt Attila.

"Nincs még nagy baj, ez tényleg egy elővigyázatossági lépés, de mindenképpen indokolt. Lényegében hetek óta van már egy olyan nagyon szoros monitorozó társaság, amely a gázellátási helyzetet folyamatosan figyeli, a bejelentéssel ezt a helyzetet formalizálták" - tette világossá Weinhardt Attila.

Hogy miért éppen most hoztak ilyen döntést a német kormányban, arról azt mondta, most aktuális Moszkvának az az elhatározása, hogy energiatermékeiért rubelt kérjen fizetségül a "barátságtalan országoktól".

"A mi szempontunkból az Európai Unióra egységesen elrendelt kategória, besorolás a legfontosabb. A legfrissebb fejlemény az, hogy március 31-én kell, hogy bejelentsék, miként valósítják ezt meg" - folytatta Weinhardt Attila.

Ismert, nyugati hatalmak az elmúlt napok során kategorikusan visszautasították azt, hogy rubelben fizessenek, hisz mint például az ENI olasz energiakereskedelmi cég fogalmazott, "nincs rubel", ráadásul a jelenleg érvényes szerződések szerint euróban, dollárban vagy angol fontban kell fizetni az energiahordozókért.

Azt azért az elemző tisztázta, a konfliktusos helyzet jelenleg nincs hatással a németországi gázszállításra, de a szabályozásban is van a veszélyeztetettség jelzésének még két fokozata. Ha a harmadik szintre kell lépni, akkor kerülhet sor arra, hogy az ország prioritási tervet állítson fel arra, hogy az egyáltalán beérkező gázt mire és hogyan használják fel.

"A jelenleg ismerhető elképzelések szerint a német feldolgozóipar lenne az első áldozat, és a lakosság az utolsó, őket próbálnák megvédeni a válsághelyzettől."

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

„Nem tudjuk megúszni, hogy harmadik országbeli munkaerővel dolgoztassunk” – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Apáti Ferenc egyetemi docens szerint egyre kevesebb magyar születik, egyre kevesebben vállalják el a betakarítás nehéz fizikai munkáját, és a piaci verseny miatt nem tudnak nekik sokkal magasabb bért adni.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×