Infostart.hu
eur:
398.8
usd:
343.06
bux:
101262.87
2025. július 20. vasárnap Illés
Üzlet kiadó felirat mellett gyalogol egy féri London belvárosában 2020. november 24-én. Nagy-Britanniában a koronavírus-járvány megfékezését célzó jelenlegi zárlatot december 2-án oldják fel, ugyanakkor a korábban már alkalmazott, háromfokozatú készenléti rendszert több elemében megerősítik. A november 5-én elrendelt, négy hétre szóló intézkedéscsomag értelmében az Angliában élők jelenleg csak meghatározott indokokkal hagyhatják el otthonaikat, a nem alapvető szükségleti cikkeket árusító boltok, a szabadidőközpontok, az edzőtermek, a mozik, a fodrászatok, a szépségszalonok, a pubok, a bárok és az éttermek zárva tartanak.
Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall

Elképesztően átírja a brit angolt az internet korszaka

2050-re sok minden eltűnhet az angolból, amit most is tanulunk az iskolában.

Akik negyed évszázada sajátították el az angolt, azoknak rendkívül sok mindent kellett hozzátanulniuk, mert a használat – részben a technológiai haladás következtében – rengeteget változott a Lancasteri Egyetem kutatása szerint. A következő negyed században pedig a nyelv jól ismert elemei közül sok ki is kophat a használatból – idézi a tanulmányt a Világgazdaság.

A kutatáshoz használt, saját fejlesztésű szoftver egy százmillió szavas mintát, a 2014-es BNC-t (British National Corpus) hasonlította össze egy húsz esztendővel korábbi mintával. A változás egyik alapvető vonása, hogy az angol nyelv sokkal informálisabbá vált, és ez nem csak a blogokban és a közösségi médiában megfigyelhető, hanem szinte minden területen, a fikciótól az újságokig, a politikai beszédektől a szakmai publikációkig.

Sokkal gyakoribbak lettek például a korábban korlátozott körben, illetve a beszélt nyelvben használt összevonások: ami például a 90-es évek elején még általában „is not” volt, az most már sok helyütt „isn't”. Ugyancsak megfigyelhető az „e-szavak” elburjánzása, úgymint az Alexa, app, awesome, blog, congrats, email, fab, Facebook, fitbit, Im, Instagram, iPad, iPhone, Ive, Lol, omg, tbh, tweet, Twitter, website. Ezek részben a szociális médiában használt népszerű rövidítések (és sokat közülük más nyelvek is átvettek, mint a magyar).

Egy másik érdekes változás a segédigék megfogyatkozása: egyre kevesebbet lehet találkozni az olyan szavakkal, mint a „must”, a „may” vagy a „shall”: a használatuk 1994 és 2004 között 42, 41, illetve 61 százalékkal csökkent. Ez összefügg az angol nyelv kevésbé formálissá válásának folyamatával, és sok olyan mondat van, ami negyed évszázaddal ezelőtt még teljesen rendben volt, ma már azonban ódivatúnak és túl formálisnak tűnnek.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Európa kettévált: durva változás sújtja térségünket

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem kutatása szerint Magyarország és a Balkán-félsziget Európa leggyorsabban melegedő és száradó térségei közé tartoznak a klímaváltozás miatt. Szabó Péter doktorandusszal, az ELTE Meteorológiai Tanszékének kutatójával, a Másfélfok szerzőjével beszélgettünk.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.21. hétfő, 18:00
Hortay Olivér
közgazdász, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és Klímapolitikai üzletág vezetője
Ukrán drónok hadai zúdultak Moszkvára, Zelenszkij szemtől szemben leülne Putyinnal - Híreink az orosz-ukrán frontról vasárnap

Ukrán drónok hadai zúdultak Moszkvára, Zelenszkij szemtől szemben leülne Putyinnal - Híreink az orosz-ukrán frontról vasárnap

Lángok csaptak fel vasárnap este Moszkva régiójában, miután híradások szerint Ukrajna az orosz főváros környékét támadta legalább 21 drónnal. A közösségi médiában terjedő felvételek tanúbizonysága szerint utcán álló járművek égtek, és egy lakóház tetejét is eltalálta egy lelőtt drón Zelenográdban. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök időközben újabb béketárgyalási fordulót javasolt Vlagyimir Putyinnak a jövő hétre, miután a június eleji isztambuli egyeztetések nem hoztak áttörést. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×