eur:
411.35
usd:
392.46
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin
Hospital with corridor and bed without persons in landscape format
Nyitókép: upixa/Getty Images

Egyre biztosabb: több újrafertőződést okoz az omikron

A súlyos megbetegedéstől ugyanakkor továbbra is megóvnak a vakcinák a dél-afrikai adatok alapján.

Dél-afrikai szakértők szerint az omikron nagyobb arányban okoz áttöréses fertőzést, mint a megelőző törzsek tették, és nem kell sokat várni arra sem, hogy a jelenleginél is több helyen jelen legyen a The Guardian cikke szerint.

Európában néhány hónapon belül az esetek több mint feléért lesz felelős a frissen felfedezett törzs, mellyel szemben valamiféle védelmet mindenképp jelentenek az első generációs oltások. A korábbi törzseknek való kitettség ugyanakkor nem nyújt védelmet azoknak, akik átestek már a megbetegedésen egy másik variáns által, vélekedik Anne von Gottberg, a dél-afrikai Nemzeti Fertőző Betegségek Intézetének szakértője.

A legfrissebb adatok szerint

az első hullámhoz képest 2,4-szer annyi újrafertőződést okoz az omikron, de az alfa és a béta törzsekhez képest is többeket tud újra megfertőzni,

írja a Sky News.

A Dél-Afrikai Köztársaságban néhány hét leforgása alatt dráma mértékben megnövekedett a koronavírusos estek száma az omikron miatt:

  • november közepén csak napi 300 megbetegedést regisztráltak,
  • a szám mostanra azonban 8000 fölé kúszott.

"Az ország minden tartományában exponenciálisan fog nőni az esetek száma" – mondta Anne von Gottberg. Sürgető kérdések maradnak ugyanakkor azzal kapcsolatban, hogy az omikron képes-e a vakcina által kiváltott immunitást is kikerülni, és hogy a fertőzéssel szembeni csökkent immunitás milyen hatással lehet a súlyos betegség és a halálozás elleni védelemre, vélekedik az intézet.

Ugyanezen intézet tudósai szerint az első adatok arra utalnak, hogy

az omikron kevésbé súlyos betegséget okozhat,

mint a korábbi törzsek. Gauteng tartomány orvosai szerint a Covid-betegek influenzaszerű tünetekkel jelentkeztek, beleértve a száraz köhögést, amely otthon is kezelhető.

A variáns megjelenése az oltást igénylők számának meredek emelkedéséhez vezetett Dél-Afrikában, ahol eddig a lakosság mindössze 15 százaléka, 9 millió ember kapott két adag oltást. Az ország közel 3 millió fertőzést regisztrált eddig a világjárvány alatt, több mint 89 ezer lakosa halt bele a fertőzésbe, ami a legnagyobb szám az afrikai kontinensen.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×