eur:
410.63
usd:
395.01
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István
Nyitókép: ScienceAlert/YouTube

Sokak által rettegett szintet léptek át az első élő robotok – videó

A Xenotobokat a gép tervezte, de emberi kéz rakta össze. Ha sebet ejtettek rajtuk, meggyógyították magukat, és ez még csak a kezdet.

A Vermont, a Tufts és a Harvard Egyetem továbbfejlesztette Xenobot névre keresztelt ötletét, így az eredetileg csak öngyógyításra képes robotoknak ma már a szaporodás sem okoz gondot – idézi a Hvg.hu a Science Alertet.

A tudományos híroldal szerint a munkával létrejött egyedek a világ első olyan élő robotjai, melyek önmagukat másolva hoznak létre új változatokat.

A Xenobotokat még a pandémia előtt, 2020 januárjában mutatták be a kutatók, azzal a felütéssel, hogy elkészültek az első programozható organizmusok. A robotok ugyanis csak félig gépek: létrejöttükhöz élő sejteket, többek közt békaembriók sejtjeit használták, illetve különféle elektródákat.

A Xenobotok már kezdetben is remekül működtek: többek közt tárgyakat tologattak arrébb vagy alakzatba rendeződtek. A legnagyobb meglepetést viszont nem ez okozta, hanem a felismerés, hogy az élő gépek képesek önmaguk gyógyítására. Erre a kutatók úgy jöttek rá, hogy az egyik mikroszkopikus mintán egy apró sebet ejtettek, ami idővel eltűnt.

A Xenobotokkal kapcsolatos munka ezután is folytatódott, mostanra pedig – vagyis az első eredmények közlése után kevesebb mint egy évvel –

a terjeszkedés képességével is felruházták őket.

Címlapról ajánljuk
Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

A nyúl füle című előadást a közelmúltban mutatta be az Örkény Színház. A zenés darabot Fábián Péter írta és rendezte, a zenét Dargay Marcell, a dalszövegeket pedig Parti Nagy Lajos szerezte. Az előadással Örkény Színház társulata arra vállalkozik, hogy egy zenés "fabularevü” keretében gondolja újra az aesopusi állatmeséket.
VIDEÓ
Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Az amerikai elnökválasztás minden évben jelentős hatással van a piacokra, de a 2024-es novemberi eseményt kivételes várakozás övezte. A befektetők már Trump győzelmét megelőzően elkezdték árazni a republikánus jelölt esélyeit, amelyek szeptember közepétől egyre markánsabban emelkedtek. Miután Trump novemberben megnyerte az elnökválasztást, a tőzsdéken valóságos eufóriát láthattunk, a mozgások pedig a Covid-időszak utáni bikapiac legszebb napjaira emlékeztették a befektetőket. Nem túlzás azt állítani, hogy győzelmével Trump valósággal berobbantotta a piacokat, de vajon jövőre is kitart a Trump-trade lendülete?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×